Niezbędne preferencje Photoshopa dla początkujących

December 16,2021 Post by : Pamela Klityńska
Niezbędne preferencje Photoshopa dla początkujących Niezbędne preferencje Photoshopa dla początkujących

Dowiedz się, jak poprawić wydajność programu Photoshop, dostosować interfejs, zapisywać kopie zapasowe swojej pracy i nie tylko, korzystając z ważnych opcji, o których musisz wiedzieć w Preferencjach programu Photoshop! Obejmuje zarówno Photoshop CC, jak i CS6.

W tym samouczku przyjrzymy się niektórym podstawowym preferencjom w Photoshopie, o których powinien wiedzieć każdy początkujący. Preferencje to miejsce, w którym znajdziemy wszelkiego rodzaju opcje, które kontrolują wygląd, zachowanie i wydajność programu Photoshop. W preferencjach Photoshopa jest więcej opcji, niż moglibyśmy omówić w jednym samouczku, ale to w porządku, ponieważ większość domyślnych ustawień jest w porządku. Tutaj po prostu przyjrzymy się opcjom, które są godne Twojej uwagi, gdy po raz pierwszy zaczniesz uczyć się Photoshopa. Niektóre opcje pozwalają dostosować interfejs programu Photoshop. Inne przyspieszą Twój przepływ pracy. A niektóre pomagają w utrzymaniu płynnego działania programu Photoshop i komputera. Istnieją również inne ważne Preferencje, ale zachowamy je na przyszłe lekcje, gdy będzie bardziej sensowne omówienie ich.

Będę używał programu Photoshop CC, ale ten samouczek jest również zgodny z programem Photoshop CS6. Wszystkie preferencje oprócz jednej są dostępne w obu wersjach. Jak się dowiemy, Preferencje Photoshopa są podzielone na kategorie. W niektórych przypadkach opcja będzie znajdować się w innej kategorii w zależności od używanej wersji programu Photoshop. W dalszej części przedstawię te różnice.

To jest lekcja 7 z 8 w rozdziale 1 — Pierwsze kroki z programem Photoshop.

Pobierz ten samouczek jako gotowy do druku plik PDF!

Jak uzyskać dostęp do preferencji programu Photoshop

Jak wspomniałem, Preferencje Photoshopa są podzielone na różne kategorie. Zacznijmy od kategorii Ogólne. Aby uzyskać dostęp do Preferencji, na komputerze z systemem Windows przejdź do menu Edycja na pasku menu u góry ekranu. Stamtąd wybierz Preferencje u dołu listy, a następnie Ogólne. Na komputerze Mac (którego używam tutaj) przejdź do menu Photoshop na pasku menu. Wybierz Preferencje, a następnie wybierz Ogólne:

Przejdź do Edycja (Win) / Photoshop (Mac)> Preferencje> Ogólne.

Okno dialogowe Preferencje

Spowoduje to otwarcie okna dialogowego Preferencje programu Photoshop. Kategorie, z których możemy wybierać, są wymienione w kolumnie po lewej stronie. Opcje aktualnie wybranej kategorii pojawiają się w głównym obszarze pośrodku. W tej chwili wybrana jest kategoria Ogólne. Zwróć uwagę, że w programie Photoshop CC firma Adobe dodała kilka nowych kategorii do Preferencji, takich jak Obszar roboczy, Narzędzia i Dziennik historii. Chociaż same kategorie są dostępne tylko w programie Photoshop CC, większość opcji w ramach tych nowych kategorii można znaleźć w innych kategoriach w CS6:

Okno dialogowe Preferencje w programie Photoshop CC.

Ogólne preferencje

Eksportuj schowek

Pierwsza opcja, którą przyjrzymy się, znajdująca się w preferencjach ogólnych, to Eksportuj schowek. Ta opcja może wpłynąć na ogólną wydajność komputera. Kiedy kopiujemy i wklejamy obrazy lub warstwy w Photoshopie, skopiowane elementy są umieszczane w schowku Photoshopa. Schowek jest częścią pamięci komputera (jego pamięci RAM), która jest zarezerwowana do użycia przez program Photoshop. System operacyjny komputera ma również własny schowek (własną sekcję pamięci).

Gdy opcja „Eksportuj schowek” jest włączona, wszystkie elementy przechowywane w schowku programu Photoshop są również eksportowane do schowka systemu operacyjnego. Pozwala to następnie wkleić skopiowane elementy do innej aplikacji, takiej jak Adobe Illustrator lub InDesign. Ale rozmiary plików Photoshopa mogą być ogromne. Eksportowanie dużych plików do pamięci systemu operacyjnego może spowodować błędy i problemy z wydajnością.

Domyślnie opcja „Eksportuj schowek” jest włączona (zaznaczona). Aby zapewnić płynne działanie komputera, wyłącz (odznacz) tę opcję. Jeśli musisz przenieść pliki z programu Photoshop do innej aplikacji, lepiej po prostu zapisać plik w programie Photoshop. Następnie otwórz zapisany plik w innym programie:

Wyłącz „Eksportuj schowek”, aby poprawić wydajność.

Preferencje interfejsu

Następnie spójrzmy na kilka opcji, które pozwalają nam dostosować interfejs Photoshopa. Kliknij kategorię Interfejs po lewej stronie:

Przejście z kategorii Ogólne do kategorii Interfejs.

Motyw kolorystyczny

Pierwszą opcją, której się przyjrzymy, jest Motyw kolorystyczny. Ta opcja kontroluje ogólny kolor interfejsu programu Photoshop. W tym przypadku „kolor” oznacza po prostu różne odcienie szarości. Adobe daje nam do wyboru cztery różne motywy kolorystyczne. Każdy motyw jest reprezentowany przez próbkę. Domyślny motyw kolorystyczny to druga próbka od lewej:

Próbki motywów kolorystycznych.

Firma Adobe zaczęła używać tego ciemniejszego motywu w programie Photoshop CS6. Photoshop CC również domyślnie używa tego ciemniejszego motywu. Przed wersją CS6 interfejs był znacznie lżejszy (zdjęcie z Adobe Stock):

Domyślny motyw kolorów w Photoshop CC (i CS6). Źródło zdjęcia: Adobe Stock.

Aby wybrać inny motyw kolorystyczny, kliknij jego próbkę. Jest jeden motyw ciemniejszy niż domyślny i dwa jaśniejsze. Wybiorę najlżejszy z czterech motywów. Zwróć uwagę, że motyw kontroluje również kolor okien dialogowych programu Photoshop:

Wybór najjaśniejszego motywu kolorystycznego.

I tutaj widzimy, że interfejs Photoshopa jest teraz znacznie lżejszy. Ideą Adobe stojącą za ciemniejszym motywem było to, że jest on mniej inwazyjny, co pozwala nam łatwiej skupić się na naszych obrazach. Osobiście się zgadzam, dlatego trzymam się domyślnego motywu. Ale niektórzy wolą lżejszy interfejs. Wybierz motyw, który Ci odpowiada. Motyw kolorystyczny programu Photoshop można zmienić w dowolnym momencie w Preferencjach:

Najjaśniejszy z czterech motywów kolorystycznych interfejsu.

Wyróżnij kolor (Photoshop CC)

W programie Photoshop CC firma Adobe dodała nową opcję koloru podświetlenia do preferencji interfejsu. Ta opcja nie jest dostępna w CS6. „Kolor podświetlenia” odnosi się do koloru używanego przez program Photoshop do podświetlania aktualnie wybranej warstwy w panelu Warstwy:

Opcja Podświetl kolor w preferencjach interfejsu.

Domyślnie kolor podświetlenia to odcień szarości, który pasuje do ogólnego motywu kolorystycznego. Tutaj widzimy panel Warstwy Photoshopa z warstwą tła podświetloną domyślnie na szaro. Dowiemy się wszystkiego o warstwach w naszej sekcji Warstwy Photoshopa:

Panel Warstwy pokazujący szary kolor podświetlenia.

Innym kolorem podświetlenia, który możemy wybrać, jest niebieski:

Zmiana koloru podświetlenia na niebieski.

A teraz widzimy, że moja warstwa tła jest podświetlona na niebiesko. Wolę domyślny szary, ponieważ jest mniej inwazyjny. Podobnie jak w przypadku motywu kolorystycznego, w dowolnym momencie możesz zmienić kolor podświetlenia wraz z dowolnymi preferencjami programu Photoshop:

Panel Warstwy po zmianie koloru podświetlenia na niebieski.

Rozmiar czcionki interfejsu użytkownika

Inną opcją, na którą warto zwrócić uwagę w preferencjach interfejsu, jest rozmiar czcionki interfejsu użytkownika. Ta opcja jest dostępna zarówno w CC, jak i CS6. „Rozmiar czcionki interfejsu użytkownika” kontroluje rozmiar tekstu w interfejsie programu Photoshop („UI” oznacza „interfejs użytkownika”). Adobe ustawia domyślny rozmiar czcionki na Mały:

Opcja Rozmiar czcionki interfejsu użytkownika.

Jeśli masz problemy z odczytaniem drobnego druku, możesz zwiększyć rozmiar. Aby powiększyć tekst, wybierz Średni lub Duży. Istnieje również opcja Tiny, jeśli nienawidzisz swoich oczu i chcesz, aby cierpiały. Osobiście ustawiłem „Rozmiar czcionki UI” na Duży, aby zminimalizować zmęczenie oczu podczas długich godzin przy komputerze:

Zmiana rozmiaru czcionki interfejsu użytkownika z małej na dużą.

Aby zmiana zaczęła obowiązywać, musisz zamknąć i ponownie uruchomić program Photoshop. Dla porównania spójrzmy ponownie na mój panel Warstwy. Po lewej stronie widzimy panel Warstwy używający domyślnego rozmiaru tekstu (Mały). Po prawej ten sam panel po zmianie rozmiaru na Duży (i ponownym uruchomieniu Photoshopa):

Domyślny rozmiar czcionki interfejsu użytkownika (po lewej) i duży rozmiar (po prawej).

Preferencje narzędzi (Photoshop CC)

Następnie, jeśli używasz programu Photoshop CC, kliknij kategorię Narzędzia po lewej stronie, aby otworzyć preferencje dotyczące narzędzi programu Photoshop. Kategoria Narzędzia jest nowością w programie Photoshop CC. Użytkownicy CS6 powinni na razie pozostać w kategorii Interfejs:

Przełączanie z interfejsu do kategorii Narzędzia (w programie Photoshop CC).

Pokaż podpowiedzi

Pierwszą opcją do obejrzenia w preferencjach narzędzi jest Pokaż podpowiedzi (w CS6 „Pokaż podpowiedzi” znajduje się w kategorii Interfejs). „Podpowiedź” to pomocna wiadomość, która pojawia się po najechaniu kursorem myszy na narzędzie lub opcję w Photoshopie. Etykietki narzędzi zawierają krótki opis tego, do czego służy narzędzie lub opcja:

Opcja „Pokaż podpowiedzi”.

Na przykład, jeśli najedziesz kursorem myszy na opcję „Pokaż podpowiedzi”, podpowiedź pojawi się na żółto, wyjaśniając, że ta opcja określa, czy wyświetlać podpowiedzi:

Etykietki narzędzi doskonale nadają się do poznawania różnych opcji programu Photoshop.

I tutaj widzimy, że kiedy najeżdżam kursorem na ikonę narzędzia na pasku narzędzi programu Photoshop, podpowiedź informuje mnie, które narzędzie wybieram:

Etykietki narzędzi ułatwiają naukę obsługi narzędzi na pasku narzędzi.

Podpowiedzi są domyślnie włączone. Jeśli jesteś nowicjuszem w Photoshopie, to świetny sposób, by pomóc Ci się uczyć. Ale kiedy już poznasz swoją drogę do Photoshopa, wskazówki dotyczące narzędzi mogą zacząć przeszkadzać. Kiedy czujesz, że już ich nie potrzebujesz, po prostu odznacz „Pokaż podpowiedzi” w Preferencjach.

Użyj klawisza Shift do przełączania narzędzi

Inną opcją w kategorii Narzędzia w programie Photoshop CC jest Użyj klawisza Shift do przełączania narzędzi. W Photoshop CS6 znajdziesz go w preferencjach ogólnych. Ta opcja wpływa na to, jak wybieramy narzędzia Photoshopa podczas używania skrótów klawiaturowych. Domyślnie opcja „Użyj klawisza Shift do przełączania narzędzi” jest włączona (zaznaczona):

Opcja „Użyj klawisza Shift do przełączania narzędzi”.

Wszystkie narzędzia Photoshopa znajdują się na pasku narzędzi po lewej stronie interfejsu. Firma Adobe grupuje powiązane narzędzia, aby zaoszczędzić miejsce. Jeśli na przykład kliknę i przytrzymam narzędzie Lasso, pojawi się wysuwane menu pokazujące, że narzędzie Lasso wielokątne i narzędzie Lasso magnetyczne są również dostępne w tym samym miejscu. Zauważ, że wszystkie trzy narzędzia mają ten sam skrót klawiaturowy (litera „L”):

Niektóre narzędzia, takie jak narzędzia lasso, mają ten sam skrót klawiaturowy.

Po włączeniu opcji „Użyj klawisza Shift do przełączania narzędzi”, naciśnięcie „L” na klawiaturze spowoduje wybranie narzędzia Lasso. Ale bez względu na to, ile razy naciśniesz "L", wybierzesz tylko narzędzie Lasso. Aby przejść do narzędzia wielokątnego lub magnetycznego Lasso, musisz nacisnąć i przytrzymać klawisz Shift i nacisnąć „L”. Dotyczy to wszystkich narzędzi na pasku narzędzi, które mają ten sam skrót klawiaturowy. Aby zaoszczędzić czas i uniknąć konieczności naciskania i przytrzymywania klawisza Shift, odznacz opcję „Użyj klawisza Shift do przełączania narzędzi”. Po wyłączeniu opcji możesz przełączać się między wszystkimi narzędziami, które mają ten sam skrót klawiaturowy, po prostu naciskając samą literę.

Preferencje obsługi plików

Przejdźmy teraz do preferencji obsługi plików. Wybierz kategorię Obsługa plików po lewej stronie:

Otwarcie preferencji obsługi plików.

Automatyczne zapisywanie

Pierwszą opcją, którą tutaj przyjrzymy, jest automatyczne zapisywanie. Automatyczne zapisywanie zostało po raz pierwszy wprowadzone do programu Photoshop w CS6. Ta opcja informuje program Photoshop, aby automatycznie zapisywał kopię zapasową Twojej pracy w regularnych odstępach czasu. Mogę powiedzieć z doświadczenia, że ​​Autozapis kilkakrotnie uratował mój wiesz-co, zwłaszcza na moim starzejącym się laptopie.

Domyślnie Autozapis jest ustawiony na tworzenie kopii zapasowej Twojej pracy co 10 minut. To zwykle jest w porządku. Ale w zależności od tego, jak szybko pracujesz i niezawodności komputera, możesz zamiast tego skrócić interwał z 10 minut do 5 minut. Możesz również wybrać dłuższy interwał, jeśli kopie zapasowe powodują problemy z wydajnością, ale zwiększa to ryzyko utraty pracy:

Domyślnie Autozapis zapisuje kopię zapasową co 10 minut.

Lista ostatnich plików zawiera

Inną ważną opcją w preferencjach obsługi plików jest lista ostatnich plików zawiera. Ta opcja określa, ile wcześniej otwartych plików będzie śledzony przez program Photoshop. W programie Photoshop CC ostatnie pliki są wyświetlane jako miniatury na ekranie startowym przy każdym uruchomieniu programu Photoshop. W CS6 możesz uzyskać dostęp do swoich ostatnich plików, przechodząc do menu Plik na pasku menu i wybierając Otwórz ostatnie (działa to również w Photoshop CC).

Domyślnie Photoshop będzie śledzić ostatnie 20 plików, nad którymi pracowałeś. Możesz zwiększyć wartość aż do 100. Lub, jeśli nie chcesz, aby ktokolwiek wiedział, nad czym pracujesz, ustaw wartość na 0, aby wyłączyć tę opcję:

Opcja „Ostatnia lista plików zawiera”.

Preferencje wydajności

Następnie przyjrzyjmy się niektórym ustawieniom związanym z wydajnością programu Photoshop. Wybierz kategorię Wydajność po lewej stronie:

Otwarcie preferencji wydajności.

Zużycie pamięci

Opcja Użycie pamięci w kategorii Wydajność określa, jaka część pamięci komputera jest zarezerwowana dla programu Photoshop. Photoshop uwielbia pamięć i generalnie będzie działał lepiej, im więcej pamięci dostanie. Domyślnie firma Adobe rezerwuje 70% pamięci komputera dla programu Photoshop. Jeśli program Photoshop ma problemy podczas pracy z dużymi plikami, spróbuj zwiększyć wartość użycia pamięci.

Możesz zwiększyć wykorzystanie pamięci do 100%. Pamiętaj jednak, że jeśli masz otwarte również inne aplikacje, każda z nich wymaga pamięci. Jeśli to możliwe, podczas pracy w programie Photoshop zamykaj wszystkie inne aplikacje. Jeśli potrzebujesz innych aplikacji, aby były otwarte, staraj się nie zwiększać wartości użycia pamięci znacznie powyżej 90%. Obniż go, jeśli napotkasz problemy. Aby zmiany zaczęły obowiązywać, musisz ponownie uruchomić program Photoshop:

Opcja „Wykorzystanie pamięci”.

Stany historyczne

Inną opcją, która może bezpośrednio wpłynąć na wydajność programu Photoshop, są Stany historii. „Stany historii” odnosi się do liczby kroków, które program Photoshop śledzi podczas naszej pracy. Im więcej kroków zapamięta, tym więcej kroków możemy cofnąć, aby wrócić do wcześniejszego stanu. Stany historii są przechowywane w pamięci, więc zbyt wiele stanów może spowolnić działanie programu Photoshop.

W Photoshop CS6 domyślna liczba stanów historii wynosiła 20. Wtedy zalecałem zwiększenie tej wartości do 30. W Photoshop CC Adobe zwiększył domyślną wartość aż do 50. Nie zalecałbym zwiększania jej znacznie powyżej 50 chyba że naprawdę potrzebujesz tak wielu cofnięć. Jeśli napotkasz problemy z wydajnością, spróbuj obniżyć wartość. Ponownie musisz ponownie uruchomić program Photoshop, aby zmiana zaczęła obowiązywać:

Opcja „Stany historii”.

Preferencje Scratch Disks (Photoshop CC)

Jest jeszcze jedna opcja wydajności, na którą warto zwrócić uwagę. W programie Photoshop CC wybierz kategorię Zdrapki po lewej stronie. W programie Photoshop CS6 pozostań w kategorii Wydajność:

Wybór kategorii „Scratch Disks” w programie Photoshop CC.

Zdrapki

Dysk magazynujący to część dysku twardego komputera, której program Photoshop używa jako dodatkowej pamięci, jeśli zabraknie mu pamięci systemowej. Dopóki komputer ma wystarczającą ilość pamięci, program Photoshop nie będzie musiał używać dysku magazynującego. Jeśli potrzebuje dysku magazynującego, użyje dowolnego dysku twardego, który wybrałeś w opcji Dyski magazynujące.

Główny dysk twardy w komputerze jest nazywany dyskiem startowym. To może być jedyny dysk twardy, jaki masz. Jeśli tak jest, zostanie on wybrany domyślnie i naprawdę nie musisz nic więcej robić. Ale jeśli masz dwa lub więcej dysków twardych, wybierz dysk, który nie jest dyskiem startowym. Twój system operacyjny często korzysta z dysku startowego, więc możesz uzyskać lepszą wydajność programu Photoshop, wybierając inny dysk. Ponadto, jeśli znasz prędkość swoich dysków twardych, ponownie uzyskasz lepszą wydajność, wybierając najszybszy dysk.

Użyj dysków SSD, aby uzyskać najlepszą wydajność

Na koniec, jeśli jeden z dysków twardych w komputerze jest dyskiem SSD (Solid State Drive), wybierz dysk SSD jako dysk magazynujący. Dyski SSD są znacznie szybsze niż tradycyjne dyski twarde i mogą znacznie poprawić wydajność. Nawet jeśli Twój dysk SSD jest również dyskiem startowym, nadal jest to najlepszy wybór. W moim przypadku mój dysk startowy jest dyskiem SSD, więc wybrałem go jako podstawowy dysk magazynujący. Mam też szybki dysk dodatkowy jako zapasowy dysk magazynujący. Jednak, jak wspomniałem, Photoshop użyje twojego dysku magazynującego tylko wtedy, gdy zabraknie mu pamięci systemowej. Jeśli w programie Photoshop często kończy się pamięć systemowa, dodanie dodatkowej pamięci (RAM) do komputera zapewni najlepsze wyniki:

Wybierz dyski, których program Photoshop ma używać, jeśli zabraknie mu pamięci systemowej.

Zamykanie okna dialogowego Preferencje

Aby zaakceptować zmiany, kliknij OK, aby zamknąć okno dialogowe Preferencje. Pamiętaj, że niektóre z wprowadzonych zmian zaczną obowiązywać dopiero po ponownym uruchomieniu programu Photoshop:

Kliknij OK, aby zamknąć okno dialogowe Preferencje.

Gdzie iść dalej...

Mamy to! Chociaż wiedza o tym, jak dostosować swoje preferencje, jest ważna, tak samo jak wiedza o tym, jak przywrócić je do wartości domyślnych. Najczęstszą przyczyną nagłych problemów z wydajnością w programie Photoshop jest uszkodzony plik Preferencji. W następnej lekcji w tym rozdziale dowiemy się, jak rozwiązywać problemy z programem Photoshop, resetując Preferencje.

Lub zapoznaj się z innymi lekcjami w tym rozdziale:

Aby uzyskać więcej rozdziałów i najnowsze samouczki, odwiedź naszą sekcję Podstawy programu Photoshop!

Author

December 16,2021

Leave a Reply