Tworzenie ramek w Photoshopie

April 26,2023 Post by : Pamela Klityńska
  • Jak zrobić ramkę na zdjęcie w Photoshopie
  • Tworzenie ramek w Photoshopie Tworzenie ramek w Photoshopie

    Jak zrobić ramkę w Photoshopie? Szybki i prosty sposób

    Każdy z nas lubi uwieczniać niezapomniane momenty na fotografiach. Później zawsze wspomina się je z uśmiechem na twarzy. Warto podkreślać je oryginalnymi akcentami np. ramkami. Jak zrobić ramkę w Photoshopie? Poniżej prezentujemy najprostszy sposób.

    Zdjęcia możemy podkreślać na różne sposoby, zarówno bawiąc się ustawieniami technicznymi, jak i dodając im oryginalne akcenty. Często są to emotikonki, śmieszny tekst w dymkach lub kolorowe ramki. Te ostatnie z pewnością mają duży wpływ na postrzeganie fotografii.

    Dobranie odpowiedniej kolorystyki czy wzorów ma w nich kluczowe znaczenie. Warto więc tworzyć ramki samemu, ponieważ nie każdy gotowy szablon może pasować do zdjęcia. Jak zrobić ramkę w Photoshopie? Oto prosty i ekspresowy sposób.

    Jak zrobić ramkę do zdjęcia w Photoshopie?

    Po tym, jak uruchomimy program Adobe Photoshop, w pierwszej kolejności otwieramy zdjęcie, do którego chcemy stworzyć ramkę. Warto pracować na gotowym zdjęciu, dzięki czemu lepiej dopasujemy do niego kolorystykę i styl ramki. Pamiętajmy jednak, aby tworzyć ją na innej warstwie niż zdjęcie, by w razie potrzeby móc w każdej chwili szybko edytować ramkę.

    By stworzyć nową warstwę, wystarczy wybrać z górnego menu narzędzie Warstwa → Nowa→ Warstwa lub zastosować skrót klawiszowy [Shift] + [Ctrl/Command] + [N], następnie nadać nazwę warstwie i zatwierdzić "OK". Później możemy przyjść do dodawania ramki do zdjęcia:

    Na początku możemy posłużyć się narzędziem do zmiany obszaru roboczego, co pozwoli nam na edycję samej ramki, a nie przycinanie zdjęcia. Wybieramy Okno → Przestrzeń robocza→ Nowa przestrzeń robocza i nadajemy jej nazwę. Teraz naciskamy Ctrl/Command + Alt + C lub Obraz→ Zmiana rozmiaru (zmiana rozmiaru obszaru). Wybieramy grubość ramki (najbardziej estetycznie wygląda obszar o takich samych wymiarach w pionie i poziomie-należy wpisać taką samą wartość w polach wysokość oraz szerokość) i kolor. Dla lepszego dopasowania możemy pipetą pobrać odcień z danego elementu na fotografii.

    Podstawowy wygląd ramki gotowy. Jeśli stawiamy na minimalizm, już na tym etapie możemy zakończyć pracę nad zdjęciem. Dobrym rozwiązaniem jest również podkreślenie ramki akcentami. Najprościej będzie wykonać je za pomocą różnorodnych kształtów pędzla, które oferuje nam program. Kiedy będziemy zadowoleni z wyglądu naszej ramki, plik należy zapisać w odpowiednim formacie. Oto prosty sposób na to, jak zrobić ramkę w Photoshopie nie poświęcając na to wiele czasu.

    Jak dodać ramkę w Photoshopie?

    1

    Uruchom program Photoshop. Następnie wybierz zdjęcie, do którego chcesz dodać ramkę. Tę operację wykonaj wybierając Plik -> Otwórz lub używając skrótu klawiszowego CTRL+O. Potem wybierz opcję Zadania - jest ona dostępna po prawej stronie w trzecim okienku zadań, obok zakładki Historia. Po wybraniu tej opcji naciśnij trójkątne logo i wybierz zadanie Ramki. Wyświetli nam się lista ramek, które są aktualnie dostępne. Gdy wybierzesz ramkę, która Ci odpowiada, wybierz opcję "Wykonaj bieżące zaznaczenie" dostępną pod spodem pod znakiem trójkąta. Zdjęcie przerobi się na obraz wzbogacony w ramkę. Aby zapisać efekty pracy należy wybrać "Spłaszcz obrazek" – dostępny w ostatnim okienku po prawej stronie, pod ikoną trójkąta, a następnie zapisać zmiany za pomocą skrótu klawiszowego CTRL+S.

    Tworzenie ramek w Photoshopie

    Prosty sposób: Kolory plus kształt pędzla Oryginalnie: Zdjęcie w prawdziwej ramce Profesjonalnie: Szablon passe-partout

    Niektórzy użytkownicy Photoshopa udostępniają też gotowe szablony ramek w Internecie, często całkiem za darmo. Dobrym źródłem jest strona Trzeba kliknąć na niej zakładkę »Photoshop«, a następnie »Custom Shapes«. Można też ustawić dostępny na stronie filtr, aby pokazywane były tylko szablony typu freeware. Szczerze mówiąc, sporo tych szablonów jest dość dziwacznych, dlatego najlepiej stworzyć własną, wyjątkową ramkę.

    Uwaga:

    Dodawanie ramek do fotografii może być uzależniające. Jeśli tak się stanie, możemy w którymś momencie zapomnieć, że to motyw występujący na zdjęciu ma wyglądać interesująco, a nie ramka. Warto zatem krytycznie podchodzić do swoich działań. Jeśli zdjęcie “dusi się” w naszej ramce lub końcowy efekt zmienia stylistykę zdjęcia, trzeba spróbować dodać zupełnie inną ramkę bądź zostawić fotografię bez ramki.

    Prosty sposób: Kolory plus kształt pędzla

    By dodać kolorową ramkę wokół zdjęcia, możemy posłużyć się narzędziem do zmiany obszaru roboczego. Jest ono nie tylko szybkie i intuicyjne, na dodatek nie dodaje ramki na obrazku, lecz na zewnątrz, więc nie jest on w jakikolwiek sposób obcinany. Naciskamy [Ctrl] + [Alt] + [C] i w pojawiającym się okienku zaznaczamy opcję »Względnie«. Następnie wybieramy grubość ramki (najlepiej zwiększyć obszar o tyle samo w pionie i poziomie) i jej kolor. Można to robić kilkakrotnie, na przykład my najpierw dodaliśmy cienką białą ramkę, a następnie za pomocą pipety pobraliśmy kolor z wnętrza chabrów i taką barwę nadaliśmy głównemu, zewnętrznemu obramowaniu.

    Akcenty

    Pozostałe elementy dodaliśmy zwyczajnie, za pomocą pędzla. Wybraliśmy kształt główki (w naszym przykładzie wykorzystaliśmy kształt liści klonu), określiliśmy też jej wielkość i twardość. Jako kolor wybraliśmy – znów za pomocą pipety – barwę płatków chabrów, lecz za pierwszym razem ustawiliśmy tryb pracy pędzla jako »jaśniej«. Posługując się narzędziem do zaznaczania prostokątnego, wybraliśmy obszar samego zdjęcia, bez ramki, po czym skorzystaliśmy z polecenia »Zaznacz | Odwrotność«. Dzięki temu zaznaczona była sama ramka – tylko na niej naniesione zostały kształty jasnych liści. Ostatnich kosmetycznych poprawek dokonaliśmy, wykorzystując polecenie »Zaznacz | Usuń zaznaczenie« i zmieniając tryb pracy pędzla na »normalnie«. W lewym dolnym i prawym górnym rogu nałożyliśmy kolejne liście klonu, ale tym razem tak, że część z nich zachodziła na obszar zdjęcia.

    Oryginalnie: Zdjęcie w prawdziwej ramce

    Jeśli masz aparat cyfrowy, możesz dzięki niemu uzyskać jedyną w swoim rodzaju ramkę. Wystarczy sfotografować na przykład ramkę od slajdu, stare zdjęcie z aparatu typu Polaroid lub niezwykłą barokową ramkę stojącą gdzieś na półce lub wiszącą na ścianie. My wybraliśmy typową drewnianą ramkę o wyraźnym rysunku słojów, sfotografowaną na czarnym tle. Następnie skorzystaliśmy z opcji »Zakres koloru« dostępnej w zakładce »Zaznacz« – kliknęliśmy na ciemny obszar wewnątrz ramki i określiliśmy dość wysoką tolerancję, dzięki czemu cały obszar został zaznaczony. Ponownie skorzystaliśmy z polecenia »Zaznacz | Odwrotność«, aby zaznaczyć samą ramkę. W okienku warstw (wywołujemy je klawiszem [F7]) kliknęliśmy potem symbol maski (prostokąt z kółkiem na środku)

    i utworzyliśmy maskę warstwy.

    Tworzenie szablonu

    Teraz wystarczy stworzyć nową warstwę i przesunąć ją w okienku warstw na spód, przeciągając za pomocą myszki. Następnie korzystając z polecenia »Plik | Umieść«, otworzyliśmy zdjęcie, które chcieliśmy umieścić w ramce. Ostatnia rzecz, która została do zrobienia, to dopasowanie wielkości zdjęcia w taki sposób, by jak najmniejsza jego część była przykryta przez ramkę. Jeśli nie chcemy, żeby zmieniły się proporcje zdjęcia, w czasie przekształcania trzymajmy wciśnięty klawisz [Shift].

    Profesjonalnie: Szablon passe-partout

    Otwórz nowe zdjęcie, samodzielnie wybierając jego wielkość i rozdzielczość. Następnie stwórz na nim zaznaczenie – w takiej formie, jaka ci odpowiada. Na przykładowym zdjęciu wybraliśmy zaznaczenie w kształcie elipsy, które następnie za pomocą polecenia »Zaznacz | Przekształć zaznaczenie« przechyliliśmy lekko w lewo. Później znów skorzystaliśmy z polecenia odwrócenia zaznaczenia i stworzyliśmy kolejną warstwę, którą wypełniliśmy jednolitym kolorem. Dzięki temu, że kolor znajduje się na odrębnej warstwie, w każdym momencie można go zmienić, nie niszcząc zdjęcia. Da się też zrobić inne rzeczy, np. dodać na nim tekst lub ponownie zmienić kształt zaznaczenia, przykładowo podczas nakładania go na kolejne zdjęcia.

    Passe-partout

    Uzyskany efekt będzie znacznie wyraźniejszy, jeśli dodamy do zaznaczenia cień. Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszki na warstwie koloru i wybrać polecenie »Opcje mieszania«, a w nich opcję »Cień«. Kiedy ją zaznaczymy, warstwa koloru zacznie rzucać cień na położone niżej zdjęcie. Teraz za pomocą opcji, takich jak kąt padania światła, stopień rozproszenia, długość i wyrazistość cienia, możemy dostosować cień do naszych wymagań, tak by passe-partout wyglądało najbardziej naturalnie.

    Author

    April 26,2023

    Leave a Reply