Dzisiaj przyjrzymy się, jak szybko dodać złożone znaki wodne do setek obrazów naraz - i kilka przebiegłych sposobów na usunięcie znaków wodnych z obrazów innych osób. Czy to źle? Czytaj dalej i decyduj sam.
Wielu profesjonalnych artystów i fotografów używa znaków wodnych, aby zrobić zdjęcia, których nie będą mogli wykorzystać zwykli downloaderzy. Dla początkujących artystów możesz tworzyć znaki wodne i logotypy w celu ochrony lub promocji i dodawać je do setek (lub nawet tysięcy) obrazów w kilka sekund za pomocą tych prostych metod. Chociaż może to dać poczucie pewnej ochrony, ważne jest, aby zrozumieć, jak łatwo można usunąć znak wodny za pomocą programu Photoshop (lub innego oprogramowania graficznego). Czytaj dalej, aby uzyskać prosty artykuł na temat tego, jak wykonać obie te czynności!
Łatwiejsza praca dzięki automatyzacji
Przygotowując duży zrzut plików wymagających znaków wodnych, może wydawać się zniechęcające do samodzielnego edytowania wszystkich setek zdjęć naraz. Zamiast tracić cały ten czas na wykonywanie zbędnych zadań, spędzimy kilka minut nagrywając prostą akcję, a następnie używając procesora wsadowego, aby przekonwertować cały folder. Istnieje wiele sposobów, aby to zrobić (przynajmniej w pewnym prostym sensie), ale ta automatyczna metoda jest tą, którą dzisiaj będziemy omawiać. Jeśli jesteś profesjonalistą i korzystasz ze strony internetowej lub darmowego programu do oznaczania swoich zdjęć znakami wodnymi, możesz podzielić się z nami swoimi doświadczeniami w komentarzach - w przeciwnym razie nadszedł czas, aby zagłębić się w Photoshopie.
Naszym celem jest znak wodny zestawu około 300 zdjęć z tym logo. Będziesz potrzebował wersji PSD programu Photoshop zapisanej na twoim dysku.
Przed zapisaniem obrazu należy go odpowiednio dopasować do partii zdjęć. Logo po lewej stronie ma taki rozmiar, aby zmieściło się w zdjęciu o wysokiej rozdzielczości, jak pokazano powyżej po prawej stronie.
Niektóre programy znaków wodnych przesuwają i powtarzają logo, aby uczynić obraz bardziej bezużytecznym. Nie jest to niemożliwe w Photoshopie dzięki sprytnym skryptom i pewnej wiedzy programistycznej, ale DUŻO łatwiej jest zacząć od obrazu podobnego do tego po lewej, który ma już rozmiar dopasowany do zdjęcia o wysokiej rozdzielczości i ma powtarzalność wbudowany do zapisanego pliku. Jeśli chcesz to zrobić, spraw, aby Twój plik logo, jak pokazano powyżej, był zdecydowanie najłatwiejszym rozwiązaniem.
Tworzenie prostej akcji programu Photoshop
Rozpoczynamy cały proces od otwarcia pierwszego zdjęcia i wykorzystujemy je do budowania naszej akcji. Żadne inne pliki nie powinny być otwarte. Przejdź do okna> Działania, aby otworzyć panel Operacje.
W panelu kliknij przycisk aby utworzyć nową akcję. Jeśli masz już zestaw działań, możesz go dodać do nich, w przeciwnym razie "Akcje domyślne" są w porządku. Nazwij to wszystko i naciśnij "Nagraj".
Podczas nagrywania pierwszym krokiem jest otwarcie pliku logo, który stworzyliśmy wcześniej, aby można go było wykorzystać do znakowania wodnego.
Kontynuuj nagrywanie. Następnym krokiem jest skopiowanie obrazu z logo do schowka za pomocą opcji Edycja> Kopiuj lub edytuj> Kopiuj scalone, a następnie zamknij dokument i wklej go do zdjęcia. Możesz też użyć polecenia Plik> Umieść, aby wstawić logo w jednym kroku, chociaż kopiowanie / wklejanie działa wystarczająco łatwo.
W nowej warstwie logo naciśnij Ctrl + A, aby zaznaczyć wszystkie, a następnie wybierz narzędzie "Przenieś" w skrzynce narzędziowej, naciskając klawisz V. To da ci narzędzia "Wyrównaj" w górnym panelu opcji. Kliknij i aby wyrównać logo do prawego dolnego rogu lub gdziekolwiek chcesz, aby je wyrównać.
Nasz obraz jest poprawnie skonfigurowany. Wciąż nagrywając, chcemy zapisać kopię pliku bez zmiana nazwy pliku, a następnie zamknięcie.
Photoshop zapamięta folder i typ pliku, którego używasz do kopiowania. Upewnij się, że oryginał nie został zastąpiony, a następnie zamknij i nie zapisuj, gdy pojawi się odpowiedni monit. W tym momencie możesz w końcu zatrzymać nagrywanie i przetestować naszą nową akcję znakowania wodnego.
Narzędzie Batch Automation Tool
Narzędzie Automate jest proste w użyciu. W tym przypadku otworzymy go, przechodząc do Plik> Zautomatyzuj> Wsad i powiedz, aby użyć właśnie stworzonej przez nas akcji "Dodaj znak wodny". Następnie wskazujemy go w folderze zdjęć, które chcemy przetworzyć. Ponieważ napisaliśmy naszą akcję tak, jak zrobiliśmy, otworzy ona każdy plik, doda logo, a następnie zapisze kopię w folderze, którego użyliśmy wcześniej. Kiedy wszystkie opcje są już dostępne, po prostu kliknij OK, aby rozpocząć proces.
I w mgnieniu oka wszystkie obrazy są oznaczone znakiem wodnym z oznaczonym rogiem.
Etycznie mroczny: usunąć lub nie usunąć?
Słowo do mądrych, zanim krótko omówimy, jak usunąć znaki wodne z obrazów. HTG w żaden sposób nie zachęca do kradzieży od artystów lub fotografów usuwania informacji o znaku wodnym z ich obrazów. Jeśli zdecydujesz się zrobić to w złośliwy sposób (jak usunięcie znaku wodnego i umieszczenie go na swojej stronie, twierdząc, że jest to twój własny obraz), robisz coś strasznego. (Wstyd!)
Z drugiej strony, Photoshop (i inne programy graficzne) są zbudowane w mniejszym lub większym stopniu, aby usuwać obiekty i dane obrazu, podobnie jak znaki wodne. To absurdalne udawać, że nie da się tego zrobić, gdy mnóstwo złośliwych ludzi znajdzie sposób, niezależnie od tego. Jeśli chcesz usunąć znak wodny, bądź miły i przestrzegaj praw autorskich artystów - nie używaj tych technik dla zła! Odsuwając się od tego, omówmy w skrócie, jak usunąć znak wodny.
Jak usunąć znaki wodne z obrazów
Przyciąć: Jednym z najprostszych sposobów na usunięcie znaku wodnego jest po prostu przycięcie obrazu. To nie zawsze jest idealne, ale zdecydowanie wykonuje pracę i szybko.
Szczotka do gojenia o zawartości: W przyborniku, w kształcie pomocnika zespołu, jest doskonałe, potężne narzędzie o nazwie "Pędzel korygujący" i "Pędzel punktowy". Umożliwiają one malowanie części obrazu, które chcesz wymazać, często dając przekonujące wyniki .
Narzędzie gumowe stempel: Pieczątka działa podobnie do kopiuj-wklej, ale pozwala wybrać obszary obrazu i pomalować niepożądane obszary podobne do narzędzia pędzla.
Wypełnienie treścią: Jedną z nowszych funkcji programu Photoshop, wypełnianie treści jest przyzwoitym zadaniem zasłaniania takich obszarów, ale zwykle wymaga kilku poprawek po tym fakcie. Znajdź go, przechodząc do Edycja> Wypełnij i wybierając "Zrozumiałość treści".
Aby uzyskać dokładniejsze zrozumienie i wideo instruktażowe dotyczące używania tych narzędzi do usuwania rzeczy (w tym znaków wodnych), sprawdź nasz starszy artykuł na temat usuwania osób i obiektów z obrazów.
Jak usunąć ludzi i przedmioty ze zdjęć w programie Photoshop
Kredyty obrazów: Geisha Kyoto Gion by Todd Laracuenta przez Wikipedia, używane pod Creative Commons. Moai Rano raraku przez Aurbina, w domenie publicznej. Inne prawa autorskie Stephanie Pragnell / Eric Goodnight, wszelkie prawa zastrzeżone.
Internet ma miliony użytkowników, a wśród nich znajdziemy tysiące mało uczciwych obywateli. Wielu internautów wychodzi z założenia, że to co jest łatwo dostępne, jest również do dowolnego użytku i można z tym robić co się żywnie podoba. Powszechnym zwyczajem jest korzystanie z cudzej własności, bez zgody właściciela. Dotyczy to na przykład zdjęć. Dlatego fotografie, którymi chcemy się pochwalić w Internecie, najlepiej podpisać. Taka informacja nałożona na zdjęcie może zniechęcić potencjalnego złodzieja, a przy okazji, jeśli fotografie się spodobają, będzie wiadomo, kto zasłużył na laury.
Photoshop udostępnia wiele różnych narzędzi, które mogą nam pomóc w szybkim oznaczaniu zdjęć. Najwygodniejszym jest jednak znakomity panel Adobe Watermark, przygotowany przez dyrektora kreatywnego Adobe, Russella Browna. Panel umożliwia nałożenie dowolnego znaku wodnego, dopasowanie go do zdjęcia, nadanie przejrzystości. Możemy również zmniejszyć i wyostrzyć zdjęcia i zapisać do dowolnego folderu. W ten sposób możemy przetworzyć zawartość nawet najbardziej wypełnionego fotografiami folderu w ciągu zaledwie kilku-kilkunastu sekund.
Panel Adobe Watermark przeznaczony jest do programu Photoshop w wersji CS 5, a można go pobrać ze strony Russela Browna (w postaci archiwum ZIP). Instalacja jest bardzo prosta - postępujemy zgodnie ze wskazówkami kreatora. Panel instaluje się domyślnie w folderze c:Program FilesAdobeAdobe Photoshop CS5Plug-insPanels, a w Photoshopie znajdziemy go w menu Window>Extensions (Okno>Rozszerzenia).
Zanim skorzystamy z narzędzia Adobe Watermark Panel, musimy przygotować odpowiedni obrazek, który posłuży nam jako znak wodny. Wprawdzie panel umożliwia dodanie zwykłego napisu, jednak bardziej efektownie i estetycznie na naszych zdjęciach będzie prezentowało się ładnie zaprojektowane logo.
Tworzymy logo
1. Po uruchomieniu Photoshopa z menu File (Plik) wybieramy New (Nowy) i za pomocą opcji w oknie dialogowym tworzymy podkład pod nowy obrazek. Rozmiar w pikselach powinien być większy niż docelowy rozmiar logo na zdjęciu. Nieraz będziemy potrzebowali logo w różnych rozmiarach i skalowanie w dół (zmniejszanie) to czynność mniej degradująca jakość obrazu niż powiększanie. Tło powinno być przezroczyste, a więc wybieramy opcję Transparent. Klikamy na OK.
2. Jeśli będziemy tworzyć logo w kolorach zbliżonych do barwy tła obrazu (szaro-biała szachownica), warto tymczasowo utworzyć warstwę z jednolitym kolorem, który będzie się odróżniał od koloru logo. Wciskamy skrót klawiaturowy SHIFT CTRL N, a następnie klikamy na OK. Z paska narzędzi wybieramy narzędzie Paint Bucket Tool (Wiadro z farbą) oraz odpowiedni kolor i klikamy na obrazie.
3. Utworzymy podpis ze znakiem Copyright, którego znaczenie zrozumieją na całym świecie (czyli "prawa autorskie należą do mnie"). Z paska narzędzi wybieramy Custom Shape Tool (własny kształt), a na pasku opcji przy pozycji Shape (Kształt) wyszukujemy na liście obrazek z literą C w kółeczku. Na pasku opcji możemy też dobrać kolor, w jakim utworzymy kształt, np. biały. Następnie z wciśniętym klawiszem SHIFT (aby zachować proporcje) rysujemy symbol na tle.
4. W kolejnym kroku utworzymy napis charakteryzujący naszą osobę, np. taki jak na obrazku poniżej. Napis tworzymy narzędziem Horizontal Type Tool (Tekst) - klikamy nim najpierw na obrazku, a potem wprowadzamy odpowiedni tekst. Na pasku opcji klikamy na symbol "ptaszka", aby zatwierdzić zmiany. Dla ułatwienia warto wyświetlić sobie panel Character, pozwalający dobrze dopasować opcje czcionki. Możemy tutaj dobrać nie tylko rodzaj, kolor i rozmiar czy pogrubienie, ale także np. rozstaw pomiędzy literami, szerokość bądź wysokość liter, odstęp pomiędzy wyrazami…
5. Warto utworzyć jeszcze gradientowe tło. Tworzymy nową warstwę pod napisem i symbolem. Możemy to zrobić klikając na ikonę Create a new layer (Utwórz nową warstwę), znajdującą się na panelu Layers (Warstwy). Jeśli warstwa powstanie w niewłaściwym miejscu, chwytamy ją i przesuwamy na właściwą pozycję. Teraz z paska narzędzi wybieramy Rectangular Marquee Tool (zaznaczanie prostokątne) i rysujemy prostokątną selekcję, tak jak to widać na obrazku.
6. Następnie wybieramy narzędzie Gradient Tool (Gradient), na pasku narzędzi ustawiamy linearny typ gradientu, a także taki, aby w połowie był przejrzysty, a w połowie biały. Na koniec z wciśniętym lewym przyciskiem przeciągamy myszą w poziomie po utworzonym wcześniej zaznaczeniu. Po zwolnieniu przycisku myszy widzimy częściowo zanikający biały prostokąt. Wciskając CTRL D usuwamy zaznaczenie.
7. Do znaku i podpisu warto dodać cień. W tym celu na panelu Layers (Warstwy) zaznaczamy warstwę zawierająca napis, a następnie klikamy na ikonę FX, znajdującą się na dole panelu i pozwalającą na dodanie stylu warstwy. Wybieramy opcję Drop Shadow (Cień zewnętrzny) i w oknie dialogowym dobieramy za pomocą suwaków i innych kontrolek opcje zacienienia (takie jakie nam się podobają lub jakie są na przykładzie poniżej - warto jednak ustawić niezbyt rozmytą krawędź cienia). Klikamy na OK. Podobny cień aplikujemy do symbolu C w kółeczku.
8. Narzędziem Move Tool możemy przesuwać utworzone obiekty tak, aby tworzyły lepszą kompozycję. Na panelu warstw w polu Opacity (Krycie) możemy zwiększyć przezroczystość danej warstwy, np. tej zawierającej prostokąt oraz znak Copyright. Usuwamy też warstwę z kolorowym (tutaj czarnym) tłem obrazu - wystarczy ją zaznaczyć na panelu Layers i wcisnąć klawisz DELETE. Zapisujemy obraz na dysku w pliku PSD, aby zachować warstwy i przezroczystość.
Dodajemy znak wodny do zdjęć
1. Na panelu Adobe Watermark są cztery zakładki. Klikamy na zakładkę oznaczoną numerem 1, zaznaczamy opcję Use Logo File i klikamy na przycisk Select File. Wybieramy na dysku utworzony przed chwilą obrazek z logo (lub inny - może być w formacie JPEG, TIFF, PNG, AI, bądź PSD) i klikamy na OK.
2. Przechodzimy na zakładkę nr 2. Tutaj wskazujemy folder zawierający fotki do przetworzenia oraz folder docelowy, w którym zapiszemy oznakowane fotografie. Możemy też zaznaczyć opcję Use Open Images i przetworzyć zdjęcia znajdujące się w oknie Photoshopa. Warto przynajmniej na chwilę wczytać do programu jedno zdjęcie, na którym dopasujemy (używając podglądu) logo.
3. Przechodzimy na zakładkę z numerem 3 i dobieramy pozycję (opcje z listy) oraz przesunięcie (Offset), rozmiar (Scale) i przejrzystość (Opacity) logo.
4. Na koniec przechodzimy na zakładkę 4. Aby przygotować zdjęcia do Internetu, najlepiej zaznaczyć opcję Save as JPEG for the Web. Jeśli zaznaczymy zapis jako Standardowy JPEG, w pliku zachowamy dane EXIF, które powiększają jego rozmiar w kilobajtach (nie każdy również chce pozostawiać dodatkowe informacje).
5. Jeśli chcemy zmienić rozmiar (zwłaszcza na mniejszy) fotek, wymiary podajemy w polu W (maksymalna szerokość) i H (maksymalna wysokość). Domyślnie wymiary podaje się w pikselach (i tak jest najlepiej dla Internetu). Jeśli chcemy np. ustawić rozmiar w centymetrach, przy wpisanej wartości dodajemy cm.
6. Po zmniejszeniu warto wyostrzyć fotografie. W tym celu zaznaczamy opcję Smart Sharpen. Jeśli dodatkowo zaznaczmy Sharpen Options, podczas przetwarzania zdjęć przy każdym obrazku pojawi się okno dialogowe, pozwalające indywidualnie dobrać opcje wyostrzania (co jednak wydłuży czas potrzebny na przetwarzanie i nie pozwoli nam zająć się innymi sprawami). W przeciwnym razie narzędzie wyostrza obraz na standardowych ustawieniach, albo ostatnio używanych.
7. Pozostała nam jeszcze opcja Quality. Tutaj dobieramy jakość obrazu czyli stopień kompresji. Najwyższa wartość to 12, najniższa 0. Im niższą ustawimy wartość Quality, tym mniejszy będzie rozmiar pliku, ale też większa degradacja obrazu. Optymalna dla internetowych zastosowań wartość to ok. 7-9.
8. Na koniec klikamy na Preview i na otwartym w Photoshopie zdjęciu sprawdzamy, czy wszystko dobrze ustawiliśmy (np. czy pasuje nam taki rozmiar i przejrzystość logo). Jeśli wszystko się zgadza, klikamy na Run i fotografie zostają szybko przetworzone - zmniejszone, wyostrzone i oznakowane naszym własnym logo. Teraz już nikt nie ośmieli się ich tknąć ;)
Fot. Alicja Żebruń
Jak utworzyć lub odbić obiekt w programie Adobe Illustrator
Adobe Illustrator może być świetną opcją podczas tworzenia kreatywnych projektów. Więc jeśli potrzebujesz zastosować określony efekt do któregoś z Twoich elementów graficznych, zalecamy przeczytanie tego artykułu, ponieważ nauczymy Cię tutaj jak stworzyć lub stworzyć efekt odbicia obiektu w programie Adobe Illustrator.
Co to jest Adobe Illustrator?
Adobe Illustrator to aplikacja stworzona dla projektantów elementów graficznych. To narzędzie jest szeroko znane w dziedzinie sztuki cyfrowej i ma długą historię, która obejmuje już ponad trzydzieści lat.
Od początku swojego istnienia Adobe Illustrator prezentował dobry asortyment narzędzia projektowe , a także różne wersje dostępne dla systemów Windows i MAC OS.
Do czego służy Adobe Illustrator?
Adobe Illustrator ma różne funkcje związane z wektoryzacja obrazów i ilustracje. W tym sensie użytkownicy mogą tworzyć projekty wektorowe, używać długiej listy czcionek w różnych stylach, stosować obrót, zmieniać rozmiar i dodawać efekty.
Ponadto Adobe Illustrator umożliwia tworzenie figury z głębokością oraz tworzenie elementów graficznych o zdecydowanych i atrakcyjnych liniach zgodnie z poziomem kreatywności projektanta.
Jak utworzyć lub odbić obiekt w programie Adobe Illustrator
Aby stworzyć efekt odbicia obiektu w programie Adobe Illustrator zalecamy bardzo prostą technikę, która stanie się jednym z najlepszych sojuszników podczas projektowania obrazów, jak wyjaśnimy poniżej.
Jaki jest efekt odruchu?
Efekt odbicia polega na tworzeniu duplikatu obrazu połączonego z niewidoczną osią. Efekt ten można zastosować w różnych programy do projektowania graficznego aby dodać więcej jakości i realizmu do obrazu, używając pewnych narzędzi transformacji i kontrolek, które generują odbicie obiektów.
Kroki tworzenia lub lustrzanego odbicia obiektu
Jeśli chcesz utworzyć lub powielić obiekt w programie Adobe Illustrator, musisz skorzystać z narzędzi oferowanych przez tę aplikację, takich jak tworzenie symbolu , refleksja i efekt transformacji .
Użyj opcji symboli
Przede wszystkim musisz przekonwertować obiekt na symbol, naciskając przycisk "Nowy symbol", który znajdziesz w zakładce "Symbole". Po otwarciu okna „Opcje symboli” należy wpisać nazwę, aby zidentyfikować symbol i nacisnąć przycisk „OK”.
Użyj narzędzia odruchowego
Po utworzeniu symbolu konieczne jest: zduplikuj symbol . Aby to zrobić, zlokalizuj menu, kliknij „Obiekt”, a następnie wybierz opcję „Przekształć”, a następnie „Odbicie”.
W nowym oknie „Odbicie” znajdziesz opcje do definiowania osi, przekształcania obiektów i wzorów. Wybierz tylko opcję „Poziomo” dla osi i naciśnij przycisk „OK”, aby wprowadzić zmiany.
Dlaczego powinienem przekonwertować mój obraz lub obiekt na symbol?
Zazwyczaj niektórzy użytkownicy używają go do duplikowania obiektu, umieszczania nowego obrazu pod nim, a następnie stosowania transformacja odbicia dla osi poziomej . W ten sposób uzyskuje się odbicie obiektu, ale mogą wystąpić wady, jeśli dokonasz zmiany oryginalnego obiektu, ponieważ musisz ponownie zmienić odbicie.
Aby uniknąć tego problemu, lepiej stworzyć symbol, ponieważ pozwoli nam to odtworzyć zmiany we wszystkich jego instancjach. Dodatkowo możliwe jest dodawanie różnych filtrów i nanoszenie wariacji na obiekt, modyfikowanie koloru, zmodyfikuj wzór! , formy i treść.
Alternatywa do tworzenia efektu odbicia w programie Adobe Illustrator
Adobe Illustrator oferuje również efekt „transformacji” dla odzwierciedlają przedmiot . Użycie tego efektu jest bardzo proste, wystarczy wejść do menu, kliknąć „Efekt”, zlokalizować „Zniekształcenie i transformacja” i wybrać „Przekształć”.