jak przygotować plik do druku

April 06,2022 Post by : Pamela Klityńska
  • Samouczek InDesign
  • jak przygotować plik do druku jak przygotować plik do druku

    Poprawne przygotowanie plików do druku zapewnia grafikowi i drukarni spokojny sen. Tutorial InDesign pomoże Wam w pracy graficznej i oszczędzi czas.

    Jeżeli używacie programów ze stajni Adobe, to najlepszym do tego celu jest InDesign. Wystarczy parę odpowiednich ustawień w tym programie i nie musicie się martwić o poprawność pliku, a w konsekwencji o poprawność wydruku. W dzisiejszym wpisie krok po kroku pokazujemy, jak poradzić sobie z przygotowaniem plików do druku i oddajemy w Wasze oczy przejrzysty tutorial InDesign.

    WAŻNE. Na początku zacznij od ustawienia spójności kolorystycznej dla całego pakietu CS. To jednorazowy zabieg, który bardzo ułatwia pracę. Jeśli korzystasz z pakietu Adobe Creative Suite, możesz automatycznie zsynchronizować ustawienia kolorów we wszystkich aplikacjach tego pakietu za pomocą programu Adobe Bridge. Synchronizacja daje pewność, że we wszystkich aplikacjach firmy Adobe, w których jest włączona funkcja zarządzania kolorami, kolory będą wyglądały tak samo. Jeśli ustawienia kolorów nie są synchronizowane, to na górze okna dialogowego Ustawienia kolorów w każdej z aplikacji będzie wyświetlany komunikat ostrzegawczy. Firma Adobe zaleca zsynchronizowanie ustawień kolorów przed rozpoczęciem pracy z nowymi lub istniejącymi dokumentami.

    włącz w Adobe Bridge ustawienia zarządzania kolorem : (skrót: ctrl+shift+K)

    : (skrót: ctrl+shift+K) wybierz ustawienia koloru dla przygotowania do druku w Europie 3 – kliknij zastosuj

    od tego momentu w całym pakiecie masz zsynchronizowane ustawienia kolorów

    Teraz wybierz dowolny produkt, np. ulotki A5 ze strony głównej drukomat.pl. Po najechaniu kursorem na produkt podświetli się on na czarno. To znak, że jesteś na właściwej drodze (ścieżce zamówienia).

    Następnie przejdziesz na stronę selektora, gdzie skonfigurujesz produkt. Kolejno wybierasz: format, rodzaj papieru, zadruk (może być jednostronny 4/0 lub dwustronny 4/4, rodzaj uszlachetnienia oraz ilość wzorów). Koniecznie zajrzyj do zakładki JAK PRZYGOTOWAĆ PLIK, jest tam bardzo pomocna instrukcja przygotowania pliku do druku. Instrukcję znajdziesz przy każdym produkcie, pomoże Ci ona w poprawnym projektowaniu.

    Jeżeli wybierzesz w instrukcji ikonkę InDesign to pobierzesz szablon ze wszystkimi wytycznymi (liniami spadu, liniami cięcia, wewnętrznymi marginesami). Pozostaje teraz tylko zaprojektować ulotkę.

    Jeżeli korzystasz z szablonu przygotowania pliku do druku, to możesz pominąć poniższy krok. Jeżeli znasz już specyfikację przygotowania plików to możesz ustawić wszystkie parametry manualnie, zaczynając od tworzenia nowego dokumentu w InDesign.

    Tworząc nowy dokument określ parametry publikacji:

    metoda konwersji: Druk / Print

    liczba stron

    format (rozmiar strony)

    marginesy (bezpieczny obszar sąsiadujący z krawędzią, w którym nie powinno się umieszczać żadnych istotnych elementów)

    spad (obszar dookoła Twojej grafiki, który usuwany jest podczas cięcia. Wszystkie tła użyte w grafice (np. zdjęcia) powinny dochodzić do krawędzi formatu. Zwykle spad określa się na 2-5 mm (o tyle jest większy format z każdej docinanej strony). W przypadku ulotki spad wynosi 2 mm z każdej strony.

    Utworzyłeś poprawny format. Teraz przed Tobą praca twórcza – projektowanie ulotki. Następnym etapem będzie przygotowanie plików do druku.

    7 kroków do poprawnego przygotowania plików do druku

    Krok 1/7 Ogólne

    W ustawieniach eksportu zmieniasz predefiniowane ustawienia na jakość drukarską / press quality i dzięki temu wygenerowany plik PDF będzie z jakością do druku. W zakładce Ogólne możesz zrobić PDF ze wszystkich stron lub z określonego zakresu.

    WAŻNE. Zapisuj pliki do PDF-a z presetem: „jakość drukarska / press quality”.

    Krok 2/7 Kompresja

    W zakładce Kompresja zmień obrazy kolorowe i skalę szarości na ZIP, zostawiając domyślne obcięcie rozdzielczości do 300 ppi dla obrazów powyżej 450 ppi (ppi – pixels per inch = piksele na cal).

    WAŻNE. Zdjęcie o prawidłowej rozdzielczości na potrzeby druku to 300 ppi. Wartość dpi rzędu 96 czy 72 oznacza niewystarczającą jakość bitmapy w zastosowaniach poligraficznych, choć na stronie internetowej będzie ona wyświetlać się poprawnie – należy jednak podkreślić, że chodzi tu o rozdzielczość bitmapy w rozmiarze docelowym, w jakim chcemy, aby została wydrukowana. W zrozumieniu różnic pomiędzy grafikami do internetu a do druku pomoże nasza infografika.

    Krok 3/7 Znaczniki i spady

    Jeżeli na poziomie tworzenia nowego dokumentu określiłeś spady, zaznacz opcję Użyj ustawień spadu dokumentu. Format zostanie automatycznie powiększony o ustawioną wartość. Jeśli tego nie zrobiłeś możesz ustawić je ręcznie. Pamiętaj tylko, że wszystkie tła użyte w grafice (np. zdjęcia) powinny dochodzić do krawędzi spadu.

    WAŻNE. Spady to z punktu widzenia przygotowania materiałów do druku, jeden z podstawowych elementów, a zarazem jeden z najczęściej pomijanych elementów w plikach dostarczanych do druku. Zaplanowane na początku nie stanową w zasadzie żadnego problemu na etapie projektowania. Natomiast ich brak w większości przypadków uniemożliwia poprawny druk i jest powodem do odrzucenia plików na etapie ich weryfikacji.

    Krok 4/7 Wyjście (profile barwne)

    W zakładce Wyjście ustawiamy Coated FOGRA39 (ISO 12647-2:2004). Nie dołączamy profili ICC do pliku.

    Krok 4/7 cd (menedżer farb)

    W zakładce Wyjście otwórz Menedżera farb jeśli przy projektowaniu użyłeś kolorów dodatkowych (Pantone). Zaznacz opcję Wszystkie dodatkowe na rozbarwiane, wtedy zostaną one przekonwertowane na CMYK.

    Krok 5/7 Zaawansowane

    W tym oknie nie zmieniasz nic.

    Krok 6/7 Zabezpieczenia

    Jeżeli przekazujesz plik do drukarni to go nie zabezpieczaj. Nie rozpowszechniamy go, ani nie udostępniamy osobom trzecim. Możesz być spokojny o swoją własność intelektualną.

    Krok 7/7 Podsumowanie

    W zakładce Podsumowanie możesz sprawdzić czy w projekcie nie ma żadnych alertów.

    Otrzymujesz gotowego PDF-a do druku, którego dodajesz na ostatnim etapie ścieżki zamówienia. Plik zostanie poddany weryfikacji, po weryfikacji otrzymasz link do akceptacji projektu.

    Wpis powstał przy współpracy z działem graficznym drukomat.pl. Pytania w sprawie przygotowania plików do druku można kierować na adres: pliki@drukomat.pl.

    O wszystkich programach graficznych poczytacie jeszcze tutaj.

    Bardzo przydatne informacje o tym, jak przygotować plik do druku oraz jak przesłać i sprawdzić plik znajdziecie również tutaj.

    Author

    April 06,2022

    Leave a Reply