Adobe dodaje funkcje wspierane przez chmurę i uczenie maszynowe.
W przypadku programu InDesign 2021 firma Adobe postanowiła położyć większy nacisk na funkcje i funkcje oparte na chmurze, które wykorzystują uczenie maszynowe do automatyzacji niektórych zadań. Żadne z tych podejść nie jest nowe w programie InDesign. W poprzednich wersjach dodano funkcje chmury, aby zachęcić użytkowników do korzystania z takich usług, jak Adobe Fonts (wcześniej znany jako Typekit) i biblioteki CC.
Uczenie maszynowe pojawiło się w aplikacjach Adobe na MAX 2017 jako sposób na automatyzację niektórych procesów. Na przykład firma Adobe zintegrowała możliwość identyfikowania czcionek z aplikacją mobilną Adobe Capture CC i witryną Adobe Fonts (szczegółowe informacje można znaleźć w numerze 11). W zeszłym roku uczenie maszynowe pojawiło się w programie InDesign z opcją menu Znajdź podobne obrazy. Gdy zaznaczysz zdjęcie w układzie i wybierzesz Edycja > Znajdź podobne obrazy, InDesign wyświetli dopasowania w panelu Biblioteki CC, pokazując obrazy z usługi Adobe Stock, które są wizualnie podobne do wybranego zdjęcia.
Udostępnij do recenzji i inne funkcje chmury
Funkcja Udostępnij do recenzji programu InDesign, wprowadzona w czerwcowej wersji programu InDesign 2020, jest jednym z pierwszych szeroko zakrojonych zastosowań usług w chmurze w przepływie pracy specyficznym dla programu InDesign. (Conrad Chavez szczegółowo opisał początkową wersję Share for Review w numerze 135.) InDesign 2021 dodaje kilka bardzo potrzebnych narzędzi do adnotacji tekstowych, a także usprawnienia przepływu pracy i poprawki błędów. Zanim przejdziemy do nowości w 2021 r., przyjrzyjmy się szybko, jak działa funkcja udostępniania do sprawdzenia w 2020 r.:
Udostępnianie do recenzji jest podobne do importu komentarzy PDF, ale wszystkie są obsługiwane z poziomu programu InDesign i przeglądarki internetowej. Rozpoczynasz, klikając przycisk Udostępnij na pasku aplikacji lub wybierając Plik > Udostępnij do recenzji.
Okno dialogowe Udostępnij do recenzji umożliwia zapraszanie osób do recenzji, udostępnianie łącza do recenzji oraz zarządzanie procesem.
Recenzenci mogą dodawać komentarze w interfejsie internetowym. Jednak w wersji 2020 dostępne były tylko dwa narzędzia do przeglądu: Umieść szpilkę lub Narysuj kształt.
Komentarze recenzentów są widoczne w panelu Recenzja w programie InDesign, wybierając polecenie Okno > Komentarze > Recenzja. Możesz oznaczyć każdy komentarz jako Rozwiąż lub Usuń i możesz odpowiadać na komentarze. (Twoje odpowiedzi niemal natychmiast pojawiają się w przeglądarce internetowej dla recenzentów).
Ulepszenia udostępniania do recenzji for
W sierpniowym wydaniu programu InDesign 2020 do funkcji Udostępnij do recenzji dodano kilka ulepszeń przepływu pracy. Polegały one głównie na uwidocznieniu panelu Recenzja, gdy zajdzie taka potrzeba, ponieważ łącza są kopiowane, a recenzenci są dodawani do przepływu pracy. Dodatkowo naprawiono również kilka błędów funkcji Share for Review.
Co najważniejsze, program InDesign 2021 dodaje trzy bardzo potrzebne nowe adnotacje tekstowe do interfejsu recenzji internetowej: recenzenci mogą teraz oznaczać tekst za pomocą nowych narzędzi Wyróżnij tekst, Przekreśl tekst i Zamień tekst (rysunek 1). Wykonanie dowolnej z tych czynności spowoduje pozostawienie odpowiedniego komentarza lub dodanie notatek w połączeniu z adnotacją.
Rysunek 1
Po dodaniu tych adnotacji i zsynchronizowaniu ich z programem InDesign znaczniki pojawiają się w układzie programu InDesign, gdy włączona jest opcja Pokaż adnotacje (Rysunek 2). Trzy typy adnotacji pojawiają się również w panelu Recenzja z opcjami podobnymi do innych adnotacji.
Rysunek 2
Niestety, to, co nie znalazło się w tej wersji, to przycisk Akceptuj, który wykonałby te zmiany w dokumencie. (Obecnie można to zrobić w panelu Komentarze PDF.) Powiedziano nam, że ta funkcja znajduje się na mapie drogowej późniejszych aktualizacji funkcji Udostępnij do recenzji. W międzyczasie, jako obejście, wystarczy przejrzeć komentarze, ręcznie wprowadzić zmiany i oznaczyć każdy komentarz jako rozwiązany.
Łatwiejsze udostępnianie biblioteki
Panel Biblioteki CC zawiera nowe funkcje, które ułatwiają udostępnianie zawartości i zasobów innym użytkownikom oraz przeglądanie bibliotek udostępnionych. Aby zobaczyć te ulepszenia, musisz zaktualizować swoją kopię aplikacji Adobe Creative Cloud na komputer do wersji 5.3.0.438 lub nowszej.
Gdy program InDesign wyświetla bibliotekę w panelu Biblioteki CC, w prawym górnym rogu pojawia się nowy przycisk Udostępnij bibliotekę (Rysunek 3). Kliknięcie go powoduje przejście do okna aplikacji Adobe Creative Cloud na komputer i otwarcie okna dialogowego, w którym można zainicjować zaproszenie do udostępnienia biblioteki — co jest znacznie bardziej wydajnym przepływem pracy niż w przeszłości.
Rysunek 3
Podczas przeglądania wszystkich bibliotek u dołu panelu Biblioteki CC dostępne są teraz opcje przeglądania bibliotek udostępnionych (biblioteki udostępniane innym użytkownikom) lub przechodzenia do bibliotek publicznych (Rysunek 4). Biblioteki publiczne można zapisywać w bibliotekach osobistych, a zasobów z tych bibliotek można używać w projektach kreatywnych na dowolnym urządzeniu.
Rysunek 4
Nadchodzące usługi w chmurze
Chociaż firma Adobe była nieco ograniczona w kwestii przyszłych funkcji, jasne jest, że zamierzają oferować więcej funkcji opartych na chmurze. Na przykład możesz sobie wyobrazić możliwe przyszłe kierunki rozwoju programu InDesign, obserwując rozwój programów Photoshop i Illustrator w wersjach 2020 i 2021. Te aplikacje mogą teraz przechowywać swoje pliki w Adobe Creative Cloud, co daje dodatkowe możliwości: pliki w chmurze mogą być udostępniane między wieloma urządzeniami, można śledzić historię wersji dokumentu i w razie potrzeby powracać do wcześniejszej wersji, a także różne formy plików udostępnianie staje się dostępne. Mam nadzieję, że w nadchodzących miesiącach lub latach wszystkie te opcje pojawią się w programie InDesign.
Zawijanie tekstu zależne od tematu
Zawijanie tekstu z uwzględnieniem tematu to funkcja uczenia maszynowego, która identyfikuje widoczny temat na obrazie i tworzy wokół niego zawijanie tekstowe. Wcześniej było to możliwe przy użyciu funkcji Wykryj krawędzie w panelu Oblewanie tekstem, ale tylko wtedy, gdy tło było białe lub przezroczyste. Funkcja zawijania tekstu z uwzględnieniem tematu jest lepsza, ponieważ działa na każdym obrazie, który ma wyraźny pierwszy plan i tło, i może być szczególnie przydatna, gdy obraz nie zawiera jeszcze ścieżki lub kanału alfa. Jest to jednak obecnie proces automatyczny, bez kontroli użytkownika, więc im jaśniej zdefiniowany temat, tym lepiej działa (Rysunek 5).
Rysunek 5
Oto kroki, aby utworzyć zawijanie tekstu z uwzględnieniem tematu:
Otwórz panel Oblewanie tekstem.
Umieść ramkę tekstową z historią na obrazie, który ma wyróżniający się temat. Dobrze jest umieścić obiekt na tle o wysokim kontraście.
Gdy obraz jest zaznaczony, kliknij przycisk Oblewanie wokół kształtu obiektu w panelu Oblewanie tekstem.
W menu Typ opcji konturu (w panelu) wybierz opcję Wybierz temat.
Zmień wartość odsunięcia zgodnie z potrzebami.
Ponieważ proces jest automatyczny, jeśli zmienisz rozmiar obrazu, zawijanie zostanie ponownie obliczone, tak jak przy użyciu opcji Wykryj krawędzie. Podobnie jak w przypadku podobnych zawijania, możesz użyć narzędzia Zaznaczanie bezpośrednie do modyfikowania poszczególnych punktów kontrolnych, które następnie zamrażają kształt zawijania, gdy staje się ścieżką zmodyfikowaną przez użytkownika.
Nowe funkcje kolorystyczne
Oprócz tych, które bazują na chmurze czy uczeniu maszynowym, jest jeszcze kilka innych funkcji, ale tegoroczna lista jest zdecydowanie rozczarowująca.
Firma Adobe dodała dwie najbardziej pożądane funkcje kolorów w witrynie InDesign User Voice do programu InDesign 2021. Możesz teraz zlokalizować i zmienić wszystkie wystąpienia określonego koloru w dokumencie lub we wszystkich otwartych dokumentach. Ponadto możesz teraz tworzyć, edytować i stosować próbki HSB (odcień-nasycenie-jasność) w programie InDesign.
Zlokalizuj kolory
W przeszłości nie było łatwo ustalić, gdzie w dokumencie znajdują się nazwane kolory. Teraz możesz wyszukiwać położenie kolorów w wypełnieniach i obrysach tekstu i obiektów, w tym komórek tabeli, i zmieniać je.
Najprostszym sposobem na rozpoczęcie jest skorzystanie z panelu Próbki: kliknij prawym przyciskiem myszy dowolną próbkę koloru w panelu i wybierz opcję Znajdź ten kolor. Program InDesign otworzy wówczas okno dialogowe Znajdź/Zamień z wyświetloną nową zakładką Kolor i wstępnie wybranym kolorem w menu Znajdź kolor (Rysunek 6).
Rysunek 6
Pamiętaj, że możesz wybrać zakres odcieni tej próbki do przeszukania. Na przykład możesz wpisać 0%–50% w polu Zakres odcieni, jeśli chcesz znaleźć tylko wystąpienia, w których kolor jest ustawiony na mniej niż 50%.
Możesz także wybrać zakres wyszukiwania (Dokument lub Wszystkie dokumenty) oraz typ obiektów do przeszukania (Wszystkie ramki lub Tekst, Grafika lub Nieprzypisane). Po rozpoczęciu wyszukiwania każde wystąpienie obiektu zawierające kolor próbki zostanie podświetlone w układzie i zidentyfikowane w oknie dialogowym — na przykład może brzmieć „Użyte w tekście: Wypełnienie”.
Funkcja może znajdować kolory, odcienie i gradienty. Wyświetli nawet nienazwane kolory, których użyłeś w dokumencie, ale nie utworzyłeś jeszcze próbki. Podczas zamiany kolorów możesz wybrać próbkę lub utworzyć nową.
Istnieją jednak dwa ważne problemy, na które należy uważać w przypadku tej funkcji. Po pierwsze, InDesign może znaleźć tylko kolory dodatkowe w umieszczonych grafikach (takich jak farby Pantone); nie może znaleźć kolorów RGB lub CMYK w zaimportowanej grafice. I chociaż może znaleźć kolory dodatkowe w kompozycji (takiej jak plik EPS lub PDF), nie może zmienić tych kolorów. (Możesz jednak użyć Menedżera atramentów, aby zmienić te kolory. Zobacz ten artykuł, aby uzyskać szczegółowe informacje.)
Po drugie, okno dialogowe Znajdź/Zamień nie może obecnie zmieniać kolorów w stylach, więc jeśli użyjesz go do zmiany kolorów, możesz zastosować ręczne nadpisania do tekstu lub obiektów. Załóżmy na przykład, że masz niebieski styl akapitu nagłówka, a następnie możesz użyć funkcji Znajdź/Zamień, aby zmienić wszystkie wystąpienia tego niebieskiego na różowy. Styl akapitu będzie nadal oznaczony kolorem niebieskim, a nagłówki będą różowe z powodu nadpisania stylu. Być może w przyszłości Adobe doda opcję zmiany stylów podczas zmiany wszystkich (podobnie jak ta opcja w oknie dialogowym Znajdź/zamień czcionki).
Twórz, edytuj i stosuj kolory HSB
Technicznie rzecz biorąc, HSB nie jest tak naprawdę przestrzenią kolorów, jak RGB czy CMYK. Jest to raczej reprezentacja koloru RGB za pomocą trzech osi, które są bardziej intuicyjne dla większości grafików — odcień, nasycenie i jasność.
Możesz teraz tworzyć próbki HSB za pomocą paneli Próbki i Kolor oraz w Próbniku kolorów. W panelu Próbki wybierz Typ koloru: Proces i Tryb koloru: HSB (Rysunek 7).
Rysunek 7
Wskazówka: może być konieczne przewinięcie w górę, aby to zobaczyć! W panelu Kolor wybierz suwaki HSB z menu panelu. Aby użyć Próbnika kolorów, kliknij dwukrotnie próbkę Wypełnienie lub Obrys w panelu Narzędzia (lub panelu Kolor), a następnie zaznacz pole H, S lub B. Wartości HSB można wybrać wizualnie za pomocą suwaka koloru i pola koloru lub wprowadzić w polach liczbowych HSB; kiedy skończysz, kliknij OK lub Dodaj próbkę HSB (Rysunek 8).
Cyfra 8
Wsparcie HSB przed lotem
Mimo że wszystkie kolory HSB są technicznie tylko kolorami RGB (i są traktowane jako takie podczas drukowania lub eksportowania), HSB jest teraz obsługiwaną opcją w profilu Preflight. Oznacza to, że możesz wybrać HSB w Kolor > Przestrzeń kolorów niedozwolona. Gdy ta opcja jest włączona, kolory HSB zostaną wykryte, a błąd zostanie zgłoszony.
Skoncentruj się na stabilności i niezawodności
W ciągu ostatniego roku zespół InDesign skupił się na poprawie stabilności i niezawodności programu. W tym celu zespół naprawił ponad 100 błędów w ciągu roku. Inżynierowie informują, że radykalnie ograniczyli uszkodzenia dokumentów i wskaźniki awarii.
Usługa odzyskiwania uszkodzonych plików
Od kilku lat zespół InDesign pracuje nad zwiększeniem możliwości odzyskiwania uszkodzonych plików, a także zapobieganiem uszkodzeniom wewnętrznym. Wysiłek ten trwał długo, ponieważ istnieje wiele czynników, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych w stosunku do aplikacji InDesign, które mogą prowadzić do uszkodzenia dokumentów.
Firma Adobe stworzyła usługę odzyskiwania uszkodzonych plików programu InDesign. Ta nowa usługa będzie działać z programem InDesign 2021 i nowszym. Inżynierowie wprowadzili pewne mechanizmy wykrywające uszkodzenie dokumentu i próbujące go naprawić. Po wykryciu uszkodzonego pliku program InDesign zapyta, czy chcesz kontynuować odzyskiwanie pliku. Jeśli wyrazisz zgodę, Twój plik zostanie tymczasowo przesłany na serwer Adobe w celu przetworzenia. Po pomyślnej naprawie odzyskana wersja dokumentu zostanie ponownie pobrana, program InDesign otworzy go i zostanie wyświetlony monit o zapisanie go przed kontynuowaniem (rysunki 9 i 10).
Rysunek 9
Rysunek 10
Kopiuj edytor beta
W sierpniowym wydaniu programu InDesign 2020 (wersja 15.1.2) firma Adobe dodała nieco tajemniczą funkcję o nazwie Copy Editor (Beta). Jest to eksperymentalna funkcja, która ma pomóc w przypadku znacznego opóźnienia podczas pisania. Takie opóźnienie może się uwidocznić, gdy masz do czynienia z dużą ilością tekstu w dokumencie lub gdy w aplikacji włączone są pewne dodatkowe funkcje (np. przypisy i nagłówki).
Test beta tej funkcji jest kontynuowany w programie InDesign 2021. Jeśli jest ona dostępna, możesz ją uruchomić, wybierając Edytuj > Edytuj w edytorze kopiowania (Beta). Pojawi się okno Copy Editor (Beta) (Rysunek 11), w którym można kontynuować wpisywanie tekstu, aby uniknąć opóźnień. Po zakończeniu dodawania tekstu kliknij Gotowe.
Rysunek 11
Copy Editor może brzmieć podobnie do funkcji Story Editor, która jest częścią programu InDesign od 20 lat, ale w rzeczywistości jest znacznie bardziej podstawowa. Na przykład musisz zamknąć „modalne” okno edytora kopiowania, aby wrócić do dokumentu. Dodatkowo edytor kopiowania jest tylko tekstem i nie obsługuje formatowania i stylów. Wiele osób (w tym pracownicy tego magazynu) zastanawiało się głośno, dlaczego Adobe w ogóle z tym eksperymentuje.
Pamiętaj, że możesz nie mieć możliwości korzystania z edytora kopiowania (Beta) nawet po aktualizacji do programu InDesign 2021, ponieważ jest to funkcja eksperymentalna, dostępna w ograniczonych lokalizacjach i dla ograniczonej liczby użytkowników.
Nie mogę uzyskać (dużej) satysfakcji
Szczerze mówiąc, zaliczam się do grona użytkowników, którzy są rozczarowani tak małą ilością nowych funkcji w InDesign 2021. Cieszę się, że błędy zostały naprawione, a program jest bardziej stabilny. W pełni doceniam wartość infrastruktury chmurowej (używam jej na co dzień), a także doceniam automatyzację, jaką może dodać uczenie maszynowe. Mimo to chciałbym zobaczyć więcej równowagi. Istnieje wiele ważnych próśb dotyczących funkcji InDesign od użytkowników, którzy czekali od dłuższego czasu. Mam nadzieję, że niektóre z najlepszych z tych żądań zostaną wbudowane w program InDesign 2022.