Adobe Illustrator CC - cena aplikacji

December 07,2022 Post by : Pamela Klityńska
  • Jaki jest cel programu Adobe Illustrator?
  • Adobe Illustrator CC - cena aplikacji Adobe Illustrator CC - cena aplikacji

    Adobe Illustrator CC 2022 v27.0

    Pobierz program wersja stabilna (32-bit) zabezpiecz pobieranie

    Adobe Illustrator CC to obok konkurencyjnego CorelDRAW, jeden z najpopularniejszych i najbardziej cenionych programów do edycji grafiki wektorowej. Został zaprojektowany pod kątem projektowania i tworzenia ilustracji.

    Wśród oferowanych przez aplikację funkcji i narzędzi wymienić należy m.in. Adobe Bridge ułatwiające przeglądanie plików graficznych, Live Trace do szybkiego konwertowania obrazków na opis wektorowy oraz Live Color pozwalające na szybką zmianę kolorystyki przy jednoczesnym zachowaniu proporcji pomiędzy poszczególnymi kolorami w projekcie.

    Zaletą Adobe Illustratora jest w pełni modyfikowalny interfejs użytkownika, a także możliwość eksportu do grafiki formatu SVG i SVG-t. Wśród funkcji jakie oferuje Adobe Illustrator CC wymienić należy nowe opcje pędzla, umożliwiające tworzenie pędzli o zmiennej grubości i precyzyjne ustawianie grubości w dowolnym jego punkcie, funkcje pozwalającą na intuicyjne łączenie, edytowanie i wypełnianie kształtów bezpośrednio na obszarze roboczym, bez konieczności korzystania z wielu dodatkowych narzędzi.

    Uwaga!

    Wersja testowa dostępna jest tylko w angielskiej wersji językowej.

    Pobieranie programu odbywa się za pośrednictwem wbudowanego na stronie Adobe menedżera pobierania.

    Zaproponuj zmiany w opisie Zaproponuj zmiany w opisie Literówka lub błąd w opisie? Ważna funkcja, o której nie napisaliśmy? Będziemy wdzięczni za przesłanie sugestii za pośrednictwem poniższego formularza: Wyślij Zgłoś aktualizację programu Zgłoś aktualizację programu Jeśli prezentowany przez nas program jest już nieaktualny, będziemy wdzięczni za informację. Wpisz poniżej numer nowej wersji lub link do strony na jej temat: Wyślij

    Co to jest plik AI? – Blog

    Plik z rozszerzeniem .AI jest najprawdopodobniej plikiem Adobe Illustrator Artwork utworzonym przez program do grafiki wektorowej Adobe o nazwie Illustrator. Jest to zastrzeżony format plików opracowany i obsługiwany przez firmę Adobe Systems.

    Zamiast korzystać z informacji o obrazie bitmapowym, pliki AI przechowują obraz jako ścieżki, których rozmiar można zmieniać bez utraty jakości. Obraz wektorowy jest przechowywany w formacie PDF lub EPS, ale używane jest rozszerzenie pliku AI, ponieważ program Adobe Illustrator jest podstawowym oprogramowaniem do tworzenia plików w tym formacie.

    Pliki AIT są podobne, ale są plikami szablonów programu Illustrator używanymi do tworzenia wielu podobnie zaprojektowanych plików AI.

    Jeśli plik AI nie jest plikiem graficznym programu Adobe Illustrator, może to być plik sztucznej inteligencji Battlefield 2. Jeśli tak, nie ma to w ogóle nic wspólnego z obrazami wektorowymi, ale zamiast tego jest zwykłym dokumentem tekstowym, który zawiera właściwości dotyczące działania niektórych elementów gry.

    Sztuczna inteligencja to także powszechny skrót od sztucznej inteligencji, ale oczywiście nie ma to nic wspólnego z Adobe Illustrator.

    Jak otwierać pliki AI

    Adobe Illustrator to podstawowy program używany zarówno do tworzenia, jak i otwierania plików AI. Niektóre inne aplikacje, które mogą współpracować z plikami Adobe Illustrator Artwork, to programy Adobe Acrobat, Photoshop i After Effects, CorelDRAW Graphics Suite, Canvas X i Cinema 4D.

    Jeśli plik AI nie zawiera zapisanej zawartości PDF, a do otwierania go używasz programu Photoshop, możesz otrzymać komunikat w stylu „To jest plik programu Adobe Illustrator, który został zapisany bez zawartości PDF”. Jeśli tak się stanie, wróć do programu Adobe Illustrator i utwórz plik ponownie, ale tym razem wybierz Utwórz plik zgodny z PDF opcja.

    Niektóre bezpłatne programy do otwierania AI obejmują Inkscape, Scribus, Ai Viewer firmy ideaMK i sK1. Dopóki plik AI jest zapisywany z kompatybilnością PDF, niektóre inne obejmują Preview (przeglądarkę PDF w systemie macOS) i Adobe Reader.

    Battlefield 2 służy do otwierania plików AI powiązanych z tą grą, ale prawdopodobnie nie możesz otworzyć pliku ręcznie z poziomu gry. Zamiast tego prawdopodobnie znajduje się w specjalnym miejscu, aby oprogramowanie mogło odwoływać się do pliku AI w razie potrzeby. To powiedziawszy, najprawdopodobniej możesz go edytować za pomocą bezpłatnego edytora tekstu.

    Jak przekonwertować plik AI

    Powyższe programy do otwierania AI mogą konwertować plik AI na wiele innych podobnych formatów. Użyj programu Illustrator filet > Zapisz jako menu, aby zapisać plik AI do formatu FXG, PDF, EPS, AIT, SVG lub SVGZ lub filet > eksport jeśli chcesz przekonwertować AI na DWG, DXF, BMP, EMF, SWF, JPG, PCT, PSD, PNG, TGA, TXT, TIF lub WMF.

    Program Photoshop umożliwia otwieranie plików AI za pośrednictwem programu File> Załóż, po czym można go zapisać w formacie PSD lub innym formacie pliku obsługiwanym przez Photoshop.

    Jeśli nie chcesz kupować ani pobierać dedykowanej przeglądarki plików AI, nadal możesz przekonwertować ją za pomocą internetowego konwertera AI, takiego jak Zamzar. Za pomocą tej witryny możesz zapisać plik AI w formacie JPG, PDF, PNG, SVG, GIF i wielu innych formatach plików graficznych.

    Więcej informacji na temat formatu AI

    Niektóre programy mogą otwierać tylko pliki AI, które są starsze niż określona wersja. Na przykład darmowy program Inkscape może importować pliki AI oparte na formacie PostScript AI, o ile wersja jest 8 lub niższa, podczas gdy obsługiwane są pliki AI oparte na formacie PDF w wersji 9 i nowszych.

    Format AI był kiedyś nazywany PGF, ale nie jest powiązany z formatem Progressive Graphics File, który używa rozszerzenia .PGF.

    Nadal nie możesz otworzyć pliku?

    Rozszerzenie pliku .AI jest bardzo krótkie i zawiera dwie bardzo popularne litery. Dzięki temu łatwo jest pomylić go z innymi podobnie zapisanymi rozszerzeniami plików, które nie mają nic wspólnego z Adobe Illustrator lub Battlefield 2.

    Jednym z przykładów jest AIR, podobnie jak format INTUS Audio Archive, który wykorzystuje rozszerzenie pliku IAA. Żaden z tych formatów plików nie ma nic wspólnego z formatami używającymi rozszerzenia AI.

    Innym przykładem jest AIA; ten może być trochę zagmatwany. To rozszerzenie pliku może być używane dla plików kodu źródłowego MIT App Inventor używanych z MIT App Inventor lub może to być plik akcji programu Adobe Illustrator, który jest używany do automatyzacji kroków w programie Adobe Illustrator.

    Adobe Illustrator CC - cena aplikacji

    Wybrane funkcje Illustrator

    Dodatkowe możliwości Adobe Illustrator CC

    Aplikacja Adobe Illustrator CC pozwala na przygotowanie wizualizacji obiektu 3D z kompozycji 2D. Obiekty trójwymiarowe możemy tworzyć poprzez użycie brył 3D lub brył obrotowych 3D. Dla zobrazowania prostoty wykorzystania tej funkcji wyobraź sobie, że rysujesz w programie najprostszy prostokąt, odcinasz jego część, modyfikujesz kształt, ołówkiem dorysowujesz element i na koniec modyfikujesz kolory. W rezultacie powstaje prosta grafika, którą można przygotować do stworzenia trójwymiarowej wizualizacji. Następnie zaznaczasz dany element i przechodzisz do pracy z grafiką 3D. Dzięki narzędziom 3D powstaje prosta grafika przypominająca np. standardowy, plastikowy kubeczek. W celu urozmaicenia obiektu możemy dodać do niego wcześniej przygotowany obrazek. W przypadku kubeczka może to być kolorowa etykieta, która zdecydowanie ożywi jego wygląd. Przygotowany projekt możemy obejrzeć z każdej strony i co więcej, pokazać efekty naszych działań potencjalnemu klientowi.

    Grafika wektorowa, która powstanie w ramach pracy z Illustratorem CC, może być wielokrotnie wykorzystywana w różnych dokumentach. Illustrator CC chętnie współpracuje z innymi aplikacjami z rodziny Adobe tj. Photoshop CC, Premiere Pro CC, InDesign CC, XD. Integracja z różnymi programami daje możliwość błyskawicznego dodawania stworzonych kompozycji do różnych projektów graficznych, materiałów filmowych i innych. Dzięki szybko rozwijającemu się elastycznemu i zarazem wydajnemu środowisku, w końcu możesz całkowicie skupić się na tworzeniu, a nie przetwarzaniu różnych formatów.

    Po zakończeniu projektu nie musisz martwić się o eksport jego zasobów. Masz możliwość zaznaczania danych obszarów kompozycji i eksportowania ich w wielu formatach, rozdzielczościach czy rozmiarach dopasowanych do m.in. poszczególnych ekranów, stron www.

    Użytkownicy, którzy na co dzień mają do czynienia z językiem HTML lub współpracują z programistami, mogą liczyć na wygenerowanie kodu CSS, który zdecydowanie ułatwi umieszczenie grafiki na stronie www. Program pozwala na kopiowanie, wklejanie lub eksportowanie kodu obiektów, tekstu oraz całych układów zawierających obrazy. Następnie, po wyeksportowaniu takiego kodu, można umieścić obiekty bezpośrednio w edytorze HTML lub przekazać je osobom odpowiedzialnym za tworzenie strony internetowej.

    Multiple Artboard do pracy z wieloma obszarami

    Program Adobe Illustrator CC jest na tyle elastyczny, że umożliwi Ci pracę nad różnorodnymi projektami – od tych mniej wymagających, po te bardziej zaawansowane. Dzięki niemu nie musisz ograniczać się w swojej pracy do jednego obszaru roboczego. Z Illustratorem CC jesteś w stanie pochylić się nad projektami, w których praca z wieloma obszarami jest jak najbardziej pożądana. Do takich prac zalicza się m.in. tworzenie materiałów graficznych na stronę internetową. Rozmieszczenie grafik zdecydowanie się różni, gdyż wszystko zależy od urządzenia, na którym wyświetlimy daną stronę www. Opcja pracy z wieloma obszarami roboczymi jest niezbędna również w trakcie przygotowywania materiałów marketingowych, w których zazwyczaj wymagane są różne rozmiary grafik, ze względu na ich wykorzystywanie w różnych mediach. Co więcej, możemy skorzystać z Multiple Artboard przy projektowaniu wielostronicowego wydruku w formacie PDF.

    Zastosowanie Multiple Artboard sprawdzi się, jeżeli jesteśmy świadomi tego, jak działają zaawansowane narzędzia i ustawienia tej funkcji. Dlatego warto wcześniej się z nimi zapoznać by móc korzystać z możliwości pracy z wieloma obszarami w sposób jak najbardziej efektywny. Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się, jak to działa, zapraszamy na Szkolenie Adobe Illustrator moduł II.

    Tworzenie wykresów – efektowniejsze przedstawienie danych

    Większość z nas kojarzy tworzenie wykresów z pracą w Microsoft Excel. Program na pewno okaże się pomocny przy przedstawieniu danych w artykule naukowym, pracy magisterskiej czy innej pracy, gdzie bardziej liczą się dane niż wygląd tabelki. Jeżeli zależy nam na bardziej atrakcyjnym przedstawieniu danych, to musimy sięgnąć do programu graficznego, który nam to umożliwi.

    Jednym z takich programów jest właśnie Illustrator CC. Aplikacja sprawi, że suche dane nabiorą kolorów i przestaną być nudnym dodatkiem do projektu. Będziesz mógł przedstawić je w postaci ciekawej infografiki, która będzie przystępna dla każdego odbiorcy. Oprócz tego projekt przyciągnie jego uwagę, a informacje, które będą na nim przedstawione, okażą się dla niego bardziej czytelne i lepiej przyswajalne.

    Aktywne Malowanie, czyli narzędzie Live Paint

    Prawdopodobnie funkcja Live Paint przeniesie większość użytkowników do czasów dzieciństwa, kiedy wypełnialiśmy barwami dobrze znane kolorowanki dla dzieci. Aktywne malowanie umożliwia na swobodne kolorowanie, tak jakbyśmy robili to na zwykłym papierze. Możemy obrysowywać poszczególne segmenty ścieżek dowolnymi kolorami, a same ścieżki wypełniać różnymi zarówno kolorami, jak i wzorkami oraz gradientami.

    Ścieżki lub obiekty, które są tworzone przez użytkownika, zachowują się tak, jakby były dokładnie na tej samej płaskiej powierzchni, co oznacza, że żadna ścieżka nie znajduje się nad lub pod inną. Zamiast tego, powierzchnia jest dzielona na obszary przez poszczególne ścieżki, które możemy malować, bez różnicy czy obszar jest otoczony wieloma ścieżkami, czy tylko jedną. Z pomocą tego zabiegu, z prostych figur stworzymy niezwykłe wzory, które można później dowolnie kolorować i modyfikować.

    Kolory kompozycji

    Dzięki poprawionemu narzędziu Próbnik motywów kolorów ułatwiono zmianę motywu kolorystycznego ilustracji. Bazowe zdjęcie czy ilustracja mogą posłużyć jako wzorzec motywu kolorystycznego dla nowego projektu, oczywiście można też tworzyć indywidualne motywy kolorystyczne.

    Dokumenty w chmurze

    Zmiany funkcjonalności obejmują opcję osadzania dokumentów zapisanych w chmurze z programu Photoshop w projektach Illustrator, możliwość zarządzania wcześniej zapisanymi w chmurze dokumentami oraz funkcję udostępniania plików w chmurze do pracy offline.

    Równanie do glifów

    Opcja Przyciągaj do glifów umożliwia precyzyjne rozmieszczanie elementów w stosunku do tekstu i glifów.

    Praca z tekstem

    Udoskonalenia związane z wyrównywaniem tekstu objęły: możliwość definiowania różnymi parametrami wysokości czcionki, wyrównywanie tekstu w pionie i wyrównywanie obiektów do granicy glifów.

    Author

    December 07,2022

    Leave a Reply