Kiedy myślimy o obróbce zdjęć, czy tworzeniu grafik rastrowych, naszym automatycznym skojarzeniem jest Photoshop. Nawet osoby, które z fotografią czy grafiką mają niewiele wspólnego, bez problemu wskażą jego główne funkcjonalności. Nic dziwnego – popularność Photoshopa nie wzięła się znikąd. Ogrom możliwości, które oferuje, sprawia, że dla wielu osób to narzędzie, bez którego nie wyobrażają sobie codziennej pracy.
Jest jednak pewien szczegół, gaszący entuzjazm związany z jego użytkowaniem – cena, jaką trzeba za tę przyjemność zapłacić. W przypadku profesjonalnego wykorzystywania, jest to wydatek w pełni uzasadniony i akceptowalny, ale kiedy chcemy po prostu pobawić się w obróbkę zdjęć z wesela kuzynki, poprawić nieco nasze zdjęcie profilowe na Facebooku albo stworzyć proste zaproszenie na parapetówkę, pojawia się pewien zgrzyt.
Na szczęście żyjemy w czasach, w których ktoś już zdążył wymyślić darmowe i do tego w pełni legalne wyjście z tej sytuacji. W sieci pojawia się coraz więcej alternatyw dla Photoshopa, które nie tylko zastąpią jego funkcje, ale w wielu przypadkach również zaoszczędzą mnóstwo czasu, który poświęcilibyśmy na naukę jego obsługi. Zebrałam dla Was kilka tego typu propozycji, z którymi sama zetknęłam się gdzieś po drodze.
Gimp był moim pierwszym zaawansowanym narzędziem do obróbki zdjęć i tworzenia prostych grafik. Pierwszy raz zetknęłam się z nim jeszcze w liceum i każdą wolną chwilę poświęcałam na naukę jego obsługi. Dla mnie to zdecydowanie najlepsza i najbliższa oryginału alternatywa. Są tacy, którzy twierdzą, że w porównaniu z Photoshopem, Gimp jest o wiele bardziej skomplikowany, ale ja uważam, że obsługa każdego programu jest wyłącznie kwestią przyzwyczajenia i wyrobienia sobie nowych nawyków. Gimp ma naprawdę wiele do zaoferowania swoim użytkownikom, wystarczy poświęcić trochę czasu na zaznajomienie się z jego funkcjami. Można go pobrać i zainstalować na swoim komputerze zupełnie za darmo.
Forma: Do pobrania
Aplikacja, o której wspominałam już przy okazji wpisu o narzędziach do tworzenia ładnych treści. Będzie dla Was ideałem, jeśli zależy Wam głównie na obróbce zdjęć i jeśli Wasze umiejętności związane z obsługą programów graficznych nie są zbyt duże. Wszystko tu jest bardzo intuicyjne. Małpka oferuje wiele filtrów oraz narzędzi służących do upiększania, poprawiania, odchudzania. Niestety, z biegiem czasu ma coraz więcej opcji płatnych, ale myślę, że i tak całkiem sporo oferuje w wersji darmowej.
Forma: Aplikacja online
To jedyna aplikacja w tym zbiorze, która mocniej niż na retuszu, skupia się na rysowaniu i szeroko pojętej pracy twórczej. Opcje związane z obróbką zdjęć są tu odrobinę mniej rozbudowane (a na pewno nie tak intuicyjne jak u konkurentów). Wersja online jest w pełni darmowa, za wersję do pobrania, trzeba zapłacić.
Forma: Aplikacja online
Jego interfejs jest dość mocno zbliżony do tego Photoshopowego, ale obsługa jest nieco mniej skomplikowana. To właściwie taki trochę Photoshop w wersji „easy”. Mamy tu między innymi warstwy, narzędzie klonowania, możemy stosować maski. Do pełni szczęścia brakuje jedynie ścieżek, ale jest to aplikacja skupiająca się na obróbce zdjęć, nie na tworzeniu grafik, więc myślę, że można jej to wybaczyć.
Forma: Aplikacja online oraz wersja do pobrania
Jeden z bohaterów drugiej części wpisu o darmowych narzędziach do tworzenia ładnych treści. Również skupia się głównie na edycji i retuszu zdjęć. Oferuje mnóstwo filtrów oraz wiele łatwych w obsłudze narzędzi (można nawet dorobić makijaż!). Jest też możliwość dodania do zdjęcia bardzo estetycznych dekoracji wektorowych oraz tekstu. Niestety, możliwość skorzystania z niektórych opcji dostępnych online jest płatna (są one oznaczone symbolem diamentu), ale uważam, że z wersji darmowej można wyciągnąć naprawdę dużo.
Forma: Aplikacja online oraz wersja do pobrania
Kolejny edytor zdjęć online. Właściwie niewiele różni się od poprzednika. Jest retusz, dodawanie makijażu, wybielanie zębów i przeróżne inne upiększacze, są filtry (choć przyznam, że wolę te Fotorowe), są przeróżne efekty, grafiki, ramki, tekstury. Całe mnóstwo możliwości. Tutaj również część opcji wymaga posiadania płatnego konta, ale ze zdecydowanej większości skorzystamy za darmo.
Forma: Aplikacja online
To szalenie intuicyjny program do prostej obróbki zdjęć. Mam do niego ogromny sentyment, ponieważ często sięgałam po niego, kiedy zaczynałam tworzyć to miejsce. Do dziś odpalam go, kiedy chcę stworzyć prosty kolaż w kilka sekund. Jego funkcje są dość mocno okrojone, ale kiedy dobrze się z nimi zapoznamy, z pewnością okażą się wystarczające. Jest wręcz dziecinnie łatwy do opanowania.
Forma: Do pobrania
Patrząc na Photoshop z perspektywy edycji i retuszu zdjęć, Canvie zdecydowanie najdalej do jego godnej alternatywy, ale na pewno będzie idealnym rozwiązaniem do tworzenia prostych grafik, plakatów, dodawania napisów do zdjęć, czy tworzenia kolaży. Polecałam Wam ją tak wiele razy, że z pewnością zdążyliście się już zapoznać ze wszystkimi opcjami. Część wzorów, szablonów i wszelkich innych dodatków jest płatna (trzeba zwracać uwagę, czy widnieje przy nich napis „free”), ale nawet darmowa wersja oferuje bezlik możliwości.
Forma: Aplikacja online
W tym zestawieniu ograniczyłam się do programów, z którymi miałam styczność i które mogę polecić. Jeśli nie wyczerpałam Waszej ciekawości i macie ochotę poznać jeszcze więcej tego typu aplikacji, warto przyjrzeć się nazwom takim jak: Paint.NET (do pobrania, tylko Windows), MyPaint (do pobrania, głównie rysowanie), PhotoFiltre (do pobrania, używałam przez jakiś czas, ale przegrał w starciu z PhotoScape). Mam nadzieję, że wszystkie te propozycje pobudzą Was do twórczego działania. Przyjemnego korzystania!