Adobe Photoshop – najlepszy program do tworzenia grafiki

January 18,2023 Post by : Pamela Klityńska
  • Jakie są dwa główne zastosowania programu Photoshop?
  • Adobe Photoshop – najlepszy program do tworzenia grafiki Adobe Photoshop – najlepszy program do tworzenia grafiki

    który program graficzny wybrać?

    Ten artykuł przeczytasz w: 4 minut(y)

    Adobe Photoshop i CorelDRAW to prawdopodobnie 2 najpopularniejsze programy graficzne na świecie. Obie marki posiadają wieloletnie doświadczenie na rynku, a dzięki systematycznemu ulepszaniu swoich usług docierają do nowych użytkowników. W efekcie wielu osobom trudno na początku podjąć decyzję, który program wybrać do nauki lub pracy przy edycji grafiki. W naszym zestawieniu znajdziesz porównanie kluczowych funkcji w obu aplikacjach.

    Na rynku aplikacji do obróbki graficznej można się pogubić. Niemal każde oprogramowanie posiada warianty i wersje licencji, które zawierają przeróżne zestawy funkcji. Dlatego graficy-amatorzy jak i profesjonaliści nawet tygodniami poszukują idealnego rozwiązania dla swojej działalności.

    Porównanie CorelDRAW z Adobe Photoshop

    Adobe Photoshop to niezwykle elastyczne i potężne narzędzie, którego głównym zastosowaniem jest edytowanie zdjęć i obrazów rastrowych. Od czasu swojego powstania został jednak wyposażony w dodatkowe funkcje, które umożliwiają także dodawanie elementów wektorowych tj. kształty czy napisy. Dzięki temu stał się praktycznie uniwersalną aplikacją, wykorzystywaną przez amatorów fotografii.

    CorelDRAW, jak nazwa aplikacji wskazuje, jest aplikacją do „rysowania” na komputerze. Jej domyślnym przeznaczeniem była kreacja i przetwarzanie grafik wektorowych. Podobnie jak Photoshop, z czasem została ona wyposażona w dodatkowe funkcje umożliwiające edycję i retusz w obrazach rastrowych. Dzisiaj CorelDRAW jest głównie używany do pracy z grafiką wektorową, aczkolwiek na tym nie kończy się jego rola.

    Zobacz porównanie Adobe Illustrator, CorelDRAW i Affinity Designer

    Adobe Photoshop Profesjonalna aplikacja do obróbki zdjęć Cechy: Wiele narzędzi do edycji zdjęć, tworzenia ilustracji oraz animacji

    Rozbudowany interfejs

    Płynna współpraca z Adobe Creative Cloud

    Dostępne są wtyczki rozbudowujące program o nowe funkcje Na co zwrócić uwagę? Aplikacja może być zbyt kosztowna dla początkujących grafików

    Nie jest to idealne rozwiązanie do grafik wektorowych Wybieram Adobe Photoshop CorelDRAW Program do edycji grafiki wektorowej Cechy: Pełny zestaw narzędzi do tworzenia i edytowania grafiki wektorowej

    Rozbudowane funkcje współpracy

    Duży wybór licencji pozwala na dostosowanie aplikacji do potrzeb

    Dostępność licencji wieczystej ze wsparciem Na co zwrócić uwagę? Mało intuicyjny interfejs dla nowych użytkowników

    Wysoki koszt pełnego pakietu aplikacji CorelDRAW Wybieram CorelDRAW

    Funkcje programów graficznych – który jest lepszy?

    Obie aplikacje posiadają bardzo rozbudowane zestawy narzędzi do edycji grafiki. Mimo, że przeznaczenie i zastosowanie tych programów jest różne, to posiadają one pewne cechy, które warto ze sobą porównać.

    Funkcjonalność

    W kwestii funkcjonalności zdecydowanym zwycięzcą jest Photoshop. Aplikacja graficzna Adobe zawiera szerszy wachlarz funkcji, który ułatwia edycję obrazów rastrowych, ilustracji wektorowych, a nawet animacji. To oczywiście nie oznacza, że konkurencyjna aplikacja jest gorsza. CorelDRAW jest świetnym rozwiązaniem dla grafików zajmujących się głównie grafiką wektorową, aczkolwiek Photoshop jest postrzegany jako bardziej elastyczny.

    Współpraca

    Obie aplikacje zawierają wbudowane narzędzia, które umożliwiają dołączanie do projektu wielu osobom, aczkolwiek w tej kwestii przewagę posiada CorelDRAW. Aplikacja do grafiki wektorowej została wyposażona w czat oraz narzędzia do komentowania i oznaczania elementów projektu, co znacznie ułatwia współtworzenie grafiki.

    Interfejs

    Adobe Photoshop ma czysty i przejrzysty interfejs, który znajdziesz także w innych aplikacjach do edytowania grafiki z rodziny Adobe, jak Illustrator czy Lightroom. To powoduje, że specjaliści potrafią w szybki sposób przestawić się z jednego narzędzia na drugie.

    Trudność nauki

    CorelDRAW i Photoshop są programami używanymi przez amatorów i profesjonalistów na całym świecie. Ma to swoje przełożenie na liczbę poradników w sieci – instrukcje na Youtube, gotowe szkolenia w formie webinarów, a nawet specjalne kursy online zachęcają początkujących użytkowników do spróbowania swoich sił w tej dziedzinie. Photoshop posiada tych materiałów o wiele więcej, ale CoreDRAW nie zostaje w tyle.

    Cena

    Photoshop i CorelDRAW to narzędzia spełniające wymagania profesjonalnych grafików, co widać również w cenie licencji. CorelDRAW dostępny jest w kilku pakietach zawierających różne zestawy funkcji, dzięki czemu dostosujesz koszt aplikacji do swojego budżetu. Adobe Photoshop oparty jest na licencji subskrypcyjnej, opłacanej co miesiąc, z opcją zakupu na cały rok. Alternatywnym rozwiązaniem jest jego zakup w ramach pakietu Creative Cloud, w którym znajdziesz inne narzędzia z rodziny Adobe.

    Którą aplikację do edycji grafiki wybrać?

    Adobe Photoshop oraz CorelDRAW, to świetne aplikacje do edycji grafiki, które poprzez swój rozwój i aktualizacje cały czas wyprzedzają konkurentów. Wybór między jedną, a drugą z początku może wydawać się trudny, dlatego swój wybór musisz oprzeć na potrzebach i materiałach, z którymi pracujesz na co dzień.

    Jeśli jesteś fotografem lub grafikiem, który pracuje z dużą liczbą grafik rastrowych oraz zdjęciami, Adobe Photoshop z pewnością znajdzie nie jedno zastosowanie w Twoich rękach. Jeśli częściej zajmujesz się tworzeniem grafik oraz ilustracji wektorowych – zastanów się nad inwestycją w licencję CorelDRAW.

    Aplikacje graficzne, w tym pakiety CorelDRAW, znajdziesz m.in w sklepie home.pl,. Dla każdej z nich otrzymasz polską fakturę VAT i unikalny kod licencji wysłany na adres email podczas rejestracji:

    PSD, TIFF, JPG, GIF i PNG - poznaj rozszerzenia plików i dowiedz się, kiedy ich używać

    Zastanawiacie się jak zapisywać swoje pliki, kiedy pracujecie w Photoshopie ? Nazwy rozszerzeń plików niewiele wam mówią? Dowiedzcie się jakie macie możliwości.

    Co to jest plik?

    Plik to zasób komputerowy pozwalający rejestrować dane na urządzeniu magazynującym, najczęściej na dysku. Najprościej mówiąc - w pliku możemy zapisać dane, podobnie do tego, jak zapisujemy słowa na komputerze. Może być potem edytowany i przesyłany. Różne rozszerzenia plików określają typ zapisywanych danych, np. .jpg, .doc, .gif.

    Co to jest rozszerzenie pliku?

    Rozszerzenie pliku to jego identyfikator, na podstawie którego komputer jest w stanie rozpoznać dany plik oraz jego zawartość i przeznaczenie. Rozszerzenie nazwy pliku jest zwykle oddzielane od nazwy pliku kropką, ale w niektórych systemach jest oddzielone spacjami.

    Jak i kiedy używać popularnych rozszerzeń?

    Jeśli zastanawiacie się, co oznaczają te wszystkie rozszerzenia plików dostępne w oknie zapisu w Photoshopie i nie do końca wiecie jak zapisywać swoje obrazy dla stron internetowych, z pomocą przyjdzie wam poradnik Aarona Nace’a na kanale Phlearn.

    File Formats in Photoshop EXPLAINED (TIFF, GIF, PSB, & More)

    Z pierwszej części filmu dowiecie się jak wykonać krótką animację. W 11 minucie Aaron przechodzi do wyjaśnienia najpopularniejszych rozszerzeń plików, które można wyeksportować z Photoshopa.

    W zależności od tego, czy chcecie zapisać plik roboczy, na którym zamierzacie jeszcze pracować, czy też ma to być plik, który chcecie umieścić na stronie internetowej i zależy wam, żeby zajmował jak najmniej miejsca, macie do wyboru kilka możliwości.

    Jak zapisać pliki z warstwami?

    Podstawowym rodzajem plików, który obsługuje większość funkcji Photoshopa jest plik PSD (Photoshop Document). W tym formacie zachowacie wszystkie warstwy i ich efekty, profile, tekst i przeźroczystości. W dodatku jest on też kompatybilny z innymi programami Adobe.

    Plik PSB (Photoshop Big File) jest zasadniczo taki sam jak PSD, jednak przeznaczony jest do zapisywania bardzo dużych plików.Rozszerzenie PSD obsługuje pliki do 2GB. Pliki przekraczające ten rozmiar zapisuje się jako PSB. Zwykle jednak nasze pliki nie zajmują tak wiele miejsca, więc standardowe rozszerzenie Photoshopa w zupełności wystarczy. Zwłaszcza że większość innych aplikacji, jaki i starsze wersje Photoshopa nie obsługują tego formatu.

    Kolejnym rozszerzeniem, dzięki któremu możemy zachować warstwy, na których pracujemy jest format TIFF (Tagged-Image File Format). Jest on obsługiwany przez praktycznie wszystkie programy graficzne. Podczas zapisywania plików TIFF mamy możliwość wyboru kompresji obrazu, kolejności pikseli, bajtów i kompresji warstw. Najlepiej będzie jeśli zapiszecie obraz bez kompresji, ponieważ każda z 3 dostępnych rodzajów kompresji wiąże się z konsekwencjami. Kompresja JPEG związana jest ze stratą jakości, pliki z kompresją zip nie są obsługiwane przez wiele programów, natomiast kompresja LZW słabo radzi sobie z 16-bitowymi plikami, co w przypadku zdjęć jest niedopuszczalne.

    Eksportowanie obrazów na stronę internetową

    Wszystkie te pliki zajmują zwykle całkiem sporo pamięci, bo zawierają dużo informacji. Jeśli chcecie wyeksportować z Photoshopa obraz do użytku w sieci najlepiej będzie, jeśli skorzystacie z funkcji "Zapisz dla internetu", którą znajdziecie w zakładce Plik>Eksportuj.Będziecie mieli wtedy pełną kontrolę nad rozmiarem pliku. Z tego poziomu możecie zapisać obraz w trzech formatach: JPG, PNG i GIF.

    We wszystkich przypadkach zaznaczcie opcję "konwertuj na sRGB" ponieważ wszystkie przeglądarki internetowe obsługa właśnie tę przestrzeń barw i unikniecie w ten sposób rozbieżności w kolorach. Zdjęcia zapisujcie w formacie JPG. Jeśli zależy wam na zachowaniu przeźroczystości, wybierzcie plik PNG, ponieważ w JPG przeźroczystość zamieniana jest na kolor biały. Przydaje się to zwykle w przypadku grafik takich, jak na przykład logo. Plik GIF pozwoli wam natomiast zapisać sekwencję obrazów, jako animację.

    W oknie zapisu dla internetu możecie wybrać wymiar obrazu w pikselach, dostosować jego jakość (a jednocześnie rozmiar) do swoich potrzeb, możecie również sprawdzić, jak będzie wyglądał obrazek w przeglądarce.

    Adobe Photoshop – najlepszy program do tworzenia grafiki

    REKLAMA

    Grafika komputerowa oraz fotografia cyfrowa to wciąż rozwijające się dziedziny świata sztuki. Istnieje szereg programów, których zadaniem jest ułatwienie pracy twórcom. Jednym z najlepszych i najbardziej popularnych jest program Photoshop firmy Adobe. Choć jego główne funkcje zorientowane są wokół tworzenia grafiki oraz obróbki zdjęć, jest to narzędzie znacznie bardziej kompleksowe i pozwalające na tworzenie dzieł przez szerokie spektrum artystów.

    Photoshop jako cyfrowa ciemnia fotograficzna

    Opis Adobe Photoshop należy rozpocząć od narzędzi umożliwiających obróbkę fotografii cyfrowych. Funkcje dostępne w tym aspekcie obejmują zarówno proste operacje, takie jak: kadrowanie fotografii oraz zmianę ekspozycji lub kontrastu zdjęcia, jak i zaawansowane działania, do których zaliczyć można: usuwanie niepożądanych elementów, łączenie wielu zdjęć w jedno czy wypaczanie perspektywy na fotografii. Dzięki zaawansowanym algorytmom przeprowadzanie nawet najbardziej skomplikowanych procesów nie wymaga od użytkowania posiadania specjalistycznej wiedzy lub umiejętności i na ogół gwarantuje osiągnięcie pożądanego rezultatu. Photoshop oferuje także rozwiązania typowe dla analogowej obróbki zdjęć, takie jak maskowanie określonych partii obrazu czy tworzenie gradientów. Jednym z narzędzi szczególnie dopracowanych w tym programie i mających zastosowanie zarówno w fotografii jak i innych dziedzinach sztuki jest zaznaczanie poszczególnych partii lub elementów obrazu. Podobnie jak w przypadku innych funkcji, istnieje kilka jej wersji. Najbardziej zaawansowaną jest „różdżka”, która pozwala na zaznaczenie danego elementu przez proste przeciągnięcie po nim kursorem.

    Narzędzie dla projektantów

    Podstawową funkcją programu Photoshop, która czyni go wyjątkowo przydatnym dla osób działających w szeroko pojętej branży projektowej jest możliwość pracy na warstwach. Każdy element kompozycji umiejscowiony może zostać na osobnej warstwie w projekcie, co umożliwia dowolne ich edytowanie oraz wprowadzanie zmian dotyczących tylko jednego elementu. Komponowanie w programie ułatwia możliwość tworzenia siatek a także linii pomocniczych oraz ich układów. Kolejnym elementem wartym uwagi są pędzle. Program oferuje możliwość stworzenia własnej biblioteki pędzli, która obejmować może dowolną ich ilość. Użytkownik ma możliwość implementowania pędzli udostępnianych przez podmioty zewnętrzne. Istnieje szeroka gama pędzi dostępnych do użycia w programie. Obejmuje ona między innym pędzle suche, mokre, pędzle efektów specjalnych oraz takie inspirowane określonymi nurtami sztuki lub stylem danego artysty.

    Photoshop jako narzędzie do kreatywnego wyrażania siebie

    Program oferuje możliwość tworzenia animacji poklatkowych oraz podstawowej edycji plików wideo, co pozwala osobom początkującym na tworzenie filmów. Dostęp do szerokiej gamy czcionek oraz możliwość zmiany ich parametrów, czyni go narzędziem przydatnym dla typografów. Opisane wcześniej pędzle oraz kompatybilność z tabletami graficznymi pozwala natomiast malarzom na wyrażenie siebie przy użyciu właśnie tego programu. Choć firma Adobe oferuje specjalistyczne rozwiązania dla poszczególnych grup twórców, Photoshop umożliwia realizację projektów w wielu dziedzinach sztuki. Jest to zaawansowane narzędzie, mogące służyć nie tylko grafikom i fotografom.

    Opis innych programów do tworzenia grafiki znajdziesz na

    Author

    January 18,2023

    Leave a Reply