Fotografowie używają wielu rodzajów kreatywnych technik do generowania efektów specjalnych na swoich obrazach. Jedną z tych technik jest "efekt Orton" nazwany imieniem Michaela Ortona, który opracował go, ponieważ podobał mu się sposób, w jaki akwarele wyglądały z konturami pióra i atramentu oraz kolorem. Zainspirowany, stworzył "Orton imagery" lub "efekt Orton".
Pochodzenie efektu Orton
Technika ta polega na zrobieniu obrazu początkowego lub "skupienia", chociaż odpowiednio eksponuje obraz lub prześwietlenie o jeden do dwóch przystanków. Następny obraz zostaje wyostrzony, a także znajduje się w zakresie pomiędzy odpowiednio wyeksponowanym i prześwietlonym jednym lub dwoma ogranicznikami.
Chociaż może to zabrzmieć z początku, podobny efekt można osiągnąć w programie Photoshop. Na początek krótko rzucimy okiem na oryginalną technikę filmu Michale Orton, aby osiągnąć ten efekt. Dzięki umieszczeniu wielu obrazów fotograf mógł stworzyć efekt eteryczny.
Podczas gdy film powraca, większość fotografów używa obecnie aparatów cyfrowych do tworzenia swoich zdjęć. Możesz łatwo stworzyć efekt Orton, łącząc ujęcia z aparatu cyfrowego w programie Photoshop.
Oto kroki tworzenia własnego efektu Orton w Photoshopie:
Otwórz obraz, którego chcesz użyć. Efekty Orton najlepiej sprawdzają się na zdjęciach krajobrazowych, ale portret też będzie działał.
Krok 1:
Wybierz> Obraz> Zastosuj obraz.
Krok 2a:
Po wyświetleniu okna dialogowego "Zastosuj obraz" pojawi się opcja zmiany "mieszania" obrazu.
Krok 2b:
Wybierz tryb "Ekran".
Krok 3:
Powiel warstwę tła. Upewnij się, że wybrano warstwę tła i użyj skrótu klawiaturowego "cmd + j" dla mac lub "cntrl + j" dla komputera.
Krok 4:
Wybierz nową warstwę. Następnie przejdź do> Filtr> Rozmycie gaussowskie
Krok 5:
Rozmycie obrazu zostanie zamazane, aż stanie się kolorową plamą. 25-50% rozmycia powinno wystarczyć.
Krok 6:
Ustaw tę rozmytą warstwę na tryb mieszania "Pomnóż".
Krok 7:
Pokazuje obraz po zastosowaniu trybu wielokrotnego mieszania.
Prawie skończone!
Na koniec spłaszcz obraz i zapisz go, jak chcesz.
Ostateczny obraz powinien wyglądać mniej więcej tak, z lekkim blaskiem i nasyconymi kolorami.