Obsługa komputera w CV. Jak opisać znajomość programów (np. Office)

January 28,2022 Post by : Pamela Klityńska
  • Umiejętności związane z programem Illustrator
  • Obsługa komputera w CV. Jak opisać znajomość programów (np. Office) Obsługa komputera w CV. Jak opisać znajomość programów (np. Office)

    To oczywiste, że umiesz obsłużyć komputer. Czy musisz o tym pisać o tym w CV?

    A może wpisujesz umiejętności takie jak : "biegła obsługa komputera", "znajomość MS Office" czy "MS Excel"?

    Niezależnie od tego, do której grupy należysz, popełniasz błąd.

    W tym artykule dowiesz się, jakie programy dodać do CV w zależności od stanowiska, o które się starasz.

    Nauczysz się również, jak wykorzystać znajomość programów, żeby zwiększyć swoje szanse na pracę.

    Uwaga: Zanim zaczniesz czytać i poprawiać sekcję "umiejętności komputerowe", popraw kluczowe sekcje w Twoim CV. Zobacz najczęstsze błędy w ebooku "24 błędy w CV, przez które nie dostajesz pracy". Pobierz darmowy Ebook tutaj!

    1. W którym miejscu wpisać programy komputerowe do CV?

    Programy komputerowe dodaj do sekcji umiejętności. Jeśli znasz ich wiele, możesz dodać całą dodatkową sekcję "Programy komputerowe".

    Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

    Szablon CV Cubic - zobacz inne szablony i stwórz CV tutaj

    Oto opinia Gosi — jednej z użytkowniczek naszego kreatora: Dzięki takiemu świetnemu CV i listowi dostałam super pracę bardzo szybko! Stwórz CV teraz

    2. Jaka jest różnica pomiędzy podstawową a dobrą obsługą komputera?

    W CV kandydatów często widzimy informacje:

    podstawowa znajomość obsługi komputera

    dobra znajomość obsługi komputera

    biegła znajomość programów komputerowych

    Zobacz, co tak naprawdę znaczą:

    Podstawowa znajomość — to np. sprawdzenie poczty, odpisanie na maile, przeglądanie internetu.

    Jeśli masz podstawową znajomość obsługi komputera, nie wpisuj tej informacji do curriculum vitae. W dzisiejszych czasach każdy lub prawie każdy umie obsłużyć komputer w podstawowym zakresie.

    Dobra znajomość komputera — zwrot niewiele mówi pracodawcy, tak samo, jak dobra znajomość języka obcego. Określenie "dobra" jest mało konkretne i dla każdego znaczy co innego. Nie wiadomo, jakie programy znasz i jaki jest Twój poziom zaawansowania.

    Obsługa komputera biegle — podobnie jak z dobrą znajomością, określenie "biegła znajomość" nie jest konkretne. Pracodawca tak naprawdę nie wie, jakie programy komputerowe umiesz obsłużyć.

    Jeśli chcesz zdobyć przewagę nad innymi kandydatami, podaj konkretne programy komputerowe, które znasz. Określ poziom znajomości każdego z nich w CV.

    Dzięki temu pracodawca zyska dokładną informację o Twoim poziomie zaawansowania i chętniej zaprosi Cię na rozmowę.

    Podstawowe programy komputerowe:

    edytory tekstu: np. Microsoft Word, Corel WordPerfect, Writer

    arkusze kalkulacyjne: Microsoft Excel, OpenOffice, Calc

    programy graficzne: Microsoft Paint, GIMP, Adobe Photoshop, Ilustrator

    bazy danych: Access, Base

    programy do tworzenia prezentacji: Microsoft PowerPoint, Corel Presentation, Open office Impress

    programy pocztowe: Microsoft Outlook, Opera

    programy księgowe: Rewizor, Płatnik, Rachmistrz

    3. Jak określić poziom znajomości programów w CV?

    Możesz to zrobić na 2 sposoby:

    Opis znajomości konkretnych funkcji programu, np.:

    MS Excel — zaawansowany (znajomość tabel przestawnych)

    MS Word — zaawansowany (znajomość zaawansowanych funkcji edytora tekstu)

    MS PowerPoint — zaawansowana znajomość (animowanie wykresów, smartartów)

    Dodanie linku do CV, np.:

    link do Twojej prezentacji w PowerPoincie, Prezi

    link do Twoich prac w Photoshopie

    Wiesz już, jak opisać znajomość programów komputerowych. Teraz zobacz, jakie programy do CV dodać, żeby przyciągnąć uwagę pracodawcy i zwiększyć szanse na pracę.

    Chcesz wiedzieć, co oprócz programów dodać do umiejętności w CV, żeby przyciągnąć uwagę pracodawcy? Zobacz artykuł: "Umiejętności do CV. Co wpisać, by szybko znaleźć pracę? (Przykłady)" (czytaj)

    1. Znajomość pakietu MS Office

    MS Office to podstawowy pakiet biurowy. Znajomość tego programu jest niezbędna na większości stanowisk. Mimo to nie wpisuj do CV frazy "znajomość MS Office".

    Zastanawiasz się dlaczego?

    Pakiet MS Office składa się z kilku programów. Jeśli chcesz, aby Twoje CV było skuteczne, opisz po kolei każdy z nich. Dodaj informację, czy znasz dany program na poziomie podstawowym, średnio zaawansowanym czy zaawansowanym. Dzięki temu pracodawca zyska lepsze wyobrażenie o poziomie Twojej biegłości.

    RADA: Jeśli znasz dany program na poziomie zaawansowanym, możesz w skrócie opisać funkcje, którymi umiesz się posługiwać. Zwrócisz dzięki temu uwagę pracodawcy i wyróżnisz się spośród innych kandydatów.

    Zobacz na przykłady poniżej:

    Microsoft Word

    biegła znajomość - np. tworzenie skomplikowanych dokumentów, efektów graficznych i makr

    Znajomość Microsoft Word wpisz w CV, jeśli starasz się o pracę w: administracji, marketingu, dziennikarstwie oraz o każde inne stanowisko, jeśli w zakresie obowiązków jest wpisana praca z tekstem.

    Microsoft Excel

    biegła znajomość — znajomość tabel przestawnych, tworzenie i zarządzanie makrami

    Dodaj do CV znajomość MS Excel, jeśli szukasz: pracy w banku, pracy w finansach, pracy w księgowości czy marketingu. Każdy pracodawca doceni znajomość Excela, jeżeli starasz się o pracę managera zespołu czy projektu.

    Zaawansowana znajomość Excela jest niezbędna w CV, jeśli aplikujesz na stanowisko związane z tworzeniem/analizowaniem baz danych.

    Microsoft Power Point

    zaawansowana znajomość — np. tworzenie i formatowanie wykresów, nagrywanie narracji, łączenie efektów animacji

    MS PowerPoint dodaj do CV, gdy starasz się o stanowiska: w administracji, w marketingu, w sprzedaży, jako przedstawiciel handlowy, jako asystent.

    Chcesz jeszcze lepiej zaprezentować pracodawcy swoje umiejętności z obsługi programów MS Office? Weź udział w bezpłatnych szkoleniach online Akademii Office Junior. Możesz zdobyć certyfikat znajomości każdego z programów i wpisać go do CV. Dzięki temu odróżnisz się od innych kandydatów i zwiększysz swoje szanse na pracę.

    Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.

    Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.

    2. Znajomość programów Google Docs

    Google Docs umożliwia pracę z dokumentami online. Dzięki temu pozwala uniknąć ciągłej wymiany maili z załącznikami. Wszystkie osoby pracujące na danym pliku widzą wprowadzane zmiany w realnym czasie. To wygodne, dlatego coraz więcej firm używa oprogramowania Google w codziennej pracy.

    Zobacz, jakie programy możesz wpisać do CV:

    Google Documents, Google Sheets, Google Forms, Google Slides.

    3. Photoshop w CV

    Znajomość programów takich jak Photoshop przyda się nie tylko grafikom. Jeśli szukasz pracy w branży kreatywnej, np. związanej z filmem, fotografią, ale także w prasie, w agencjach reklamowych czy w marketingu, dodaj do CV znajomość Photoshopa.

    Podstawy tego programu komputerowego możesz opanować samodzielnie. Poszukaj ich w Internecie. Np. tutaj znajdziesz listę bezpłatnych kursów.

    Jeśli chcesz znaleźć pracę w branżach twórczych, nie musisz przygotowywać tradycyjnego CV. Możesz stworzyć swój własny projekt CV w Photoshopie lub skorzystać z bezpłatnych szablonów CV do pobrania:

    4. Kiedy dodać AutoCAD do CV?

    Wpisz znajomość AutoCADa do CV, jeżeli pracujesz w branżach technicznych i inżynierskich, np. budownictwie, w branży architektonicznej lub elektrycznej. W architekturze najbardziej przyda się znajomość środowiska 3D (projektowanie), w elektryce 2D (dokumentacja), natomiast w branży budowlanej 2D i 3D.

    Jeśli chcesz wiedzieć, jak napisać skuteczne CV architekta, zobacz artykuł:

    5. Wordpress

    Wordpress w CV przyda się każdemu, kto pracuje ze stronami internetowymi. Jeśli dodasz znajomość Wordpressa do CV, pokażesz pracodawcy, że wiesz, jak działa zaplecze witryn.

    Dodaj Wordpress do sekcji "obsługa komputera", jeśli szukasz pracy w branżach: marketing, dziennikarstwo i innych, gdzie będziesz pracował z tekstem online.

    Uwaga: Opis umiejętności komputerowych to tylko jeden z wielu błędów w CV. Przeczytaj bezpłatny ebook "24 błędy w CV, przez które nie dostajesz pracy" i popraw inne błędy w Twoim CV. Pobierz darmowy Ebook tutaj!

    Podsumowanie:

    Teraz już wiesz, że wpisanie "dobra znajomość obsługi komputera" w CV to za mało. Gdy opisujesz znajomość programów:

    dodaj nazwy konkretnych programów, które znasz (np. Google Analytics, MS Excel, Trello)

    podaj poziom znajomości programu (podstawowy, dobry, zaawansowany)

    Jeśli w ten sposób opiszesz programy w CV, przyciągniesz uwagę pracodawcy, a dzięki temu zwiększysz swoje szanse na pracę.

    Pamiętaj, że nasz program do pisania CV zasugeruje Ci wpisanie konkretnych umiejętności, związanych z Twoim zawodem.

    Wskazówka: Przy tworzeniu swojego CV, nie zapomnij o aktualnej klauzuli dot. przetwarzania danych osobowych: Klauzula RODO do CV — sprawdź aktualny wzór

    Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.

    Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.

    Jakie jeszcze programy warto dodać do CV? Czy Twoim zdaniem biegła obsługa komputera daje przewagę nad innymi kandydatami? Napisz, co myślisz w komentarzu.

    Author

    January 28,2022

    Leave a Reply